« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uzay sonsuz değil, bir futbol topu görünümünde!

Yoksa Platon haklı mıydı? Yunanlı filozof bundan yaklaşık 2400 yıl önce, uzayın on iki eşit beşgenden oluşan bir geometrik şekil biçiminde olduğunu öne sürmüştü. Fransız ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi şimdi Platon’un bu teorisini kanıtladığına inanıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
strofizikçiler, uzaydaki ilk büyük patlamadan (Big Bang) geride kalan arka plan ışınlarını (backround radiation) hesaplayarak, evrenin, Platon’un öne sürmüş olduğu biçime sahip olduğunu bulmuş.

Hesaplara göre evrenin çapı 70 milyar ışık yılı kadar. Paris gözlemevinden Jean-Pierre Luminet başkanlığındaki ekibin tezleri NASA’nın WMAP uydusunun verilerine dayanıyor. Uydu, ilk patlamadan sonra korlaşan arka plan ışınlarını ölçüyor.

Mikrodalga ışınları tümüyle tekdüze değil, minik dalga biçiminde sıcaklık oynamaları gösteriyor. Oysa sonsuz bir evrendeki arka plan ışınlarındaki oynamaların çok daha büyük olmaları gerekiyordu. NASA uydusunun verileri yine de küçük boyda dalgaların sonsuz evren teorisine uygun olduğunu göstermiş. Ancak belli bir boyuttan sonra dalgalar tümden yok oluyor. Bu da uzayın dalgalar için yeterince büyük olmadığına işaret ediyor diyor Jeffrey Weeks.

Tıpkı bir çanın, kendi boyutunu aşan ses dalgaları üretemediği gibi, uzaydaki dalgalanmalar da evrenden büyük olamaz. İşte bu nedenle uzayın sınırları olması gerekiyor diyor ekip.

Ancak bu yine de bu saptama, evrenin kenarlara sahip olduğu anlamına gelmiyor. Ekip, uzayın bu yüzden kendi içine kapalı olan on iki beşgenli bir şekil olduğunu tahmin ediyor.

Bir uzay gemisi veya ışık bu beşgenlerden birinden geçecek olsa tam karşısındaki beşgenden dışarı çıkardı. Bu etki aynı zamanda uzaktaki galaksi ışınlarının Dünya’ya farklı yollardan ulaştığı anlamına da gelirdi. Uzay buna göre aynı objenin görüntüsünü sonsuz bir biçimde yansıtan aynalı oda biçiminde olabilir. Böylece teorik olarak- farklı fiziksel yasaların geçerli olmadığı bölgeler olmaksızın- tüm uzay Dünya’dan görülebilir.

O halde yerdeki teleskoplarla neden her yıldızın kopyası görülmüyor? Weeks, bunu ışık hızının sınırlı olmasıyla açıklarken, uzaya baktığımızda geçmişi gördüğümüzü de hatırlatıyor. Evrenimiz kendimizi gösterecek kadar yaşlı değil, bu belki birkaç milyar yıl sonra mümkün olabilecek.

Yıl sonuna dek devrim yaratacak sonuçlar bekleyen Weeks, ‘Eğer uzayın, küçük ve sınırlı olduğunu kanıtlayabilirsek bu şiddetli bir deprem etkisi yaratacak ve evrene bakış açımızı tamamen değiştirecektir’ dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler