Gündem Haberleri

  Uzay programına turist desteği

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Rus Uzay Ajansı Başkanı Yuri Koptev, ülkesinin uzay programının içine düştüğü mali sıkıntıları azaltmak için bundan sonra daha fazla turistin Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (UUİ) ziyaret edeceğini söyledi.

  Kanada'nın Quebec eyaletinin St-Hubert bölgesindeki Kanada Uzay Ajansı'nda incelemeler yapan Koptev, Californiyalı dolar milyoneri Dennis Tito'nun 20 milyon dolar ödeyerek geçen Nisan ayında UUİ'yi ziyaret etmesinin ardından, çok sayıda insandan uzay yolculuğu için teklif aldıklarını söyledi.

  Koptev, uzay ziyaretçilerinden alınacak paranın Rusya'nın uzay programı için çok önemli olduğunu belirterek, bundan sonraki ziyaretlerin ancak, UUİ'nin inşasının 2006 yılında tamamlanmasından sonra mümkün olabileceğini söyledi.

  ABD'nin eski astronotlarından ve aya ayak basan ikinci kişi olan Edwin E. Buzz Aldrin de uzay programına daha fazla katkı sağlanmasına yardım amacıyla eski uzay mekiği koltuğunu satacağını bildirmişti.

  NASA, UZAY TURİZMİNE KARŞI
  Aldrin, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay turizmine karşı çıktığına dikkati çekerek, kendisinin bu tip uçuşlara destek verme eğilimindeki Kongre'nin çabalarını onayladığını ifade etti.

  California'da bir şirketin yönetim kurulu başkanı olan işadamı Tito, doğrudan Rus yetkililerle temas kurarak, uzay yolculuğu konusunda anlaşma yapmış, eğtimini tamamladıktan sonra da UUİ'ye çıkmıştı.

  NASA ve diğer UUİ ortaklarının güvenlik gerekçeleriyle karşı çıkmalarına rağmen, Rus yetkililer, Tito'yu 2 Rus kozmonatla birlikte uzaya göndermişlerdi.

  UUİ projesine ABD ve Rusya'nın yanı sıra Kanada, Japonya, Brezilyave Avrupa Uzay Ajansı ortaklar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı