Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzay penceresi beş gün açık

  Hürriyet Haber
  10 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2000 - 00:01

  Astronomlar Kulübü ve İstanbul Üniversitesi Astronomi Bölümü'nün ortaklaşa düzenlediği ’’Astronomi Günleri’’nde meraklılar için on beş seminer gerçekleştirilecek, geceleri yıldız gözlemleri yapılacak.

  İSTANBUL Üniversitesi Fen Fakültesi Astoronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile üniversitenin amatör Astronomlar Kulübü'nün düzenlediği 'Astronomi günleri' İstanbul Üniversitesi Merkez Kampusu'ndaki gözlemevinde başladı.

  Fen Fakültesi Astoronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dursun Koçer astronomi günlerinin açılışında, amaçlarının halka ve ilköğretim çağındaki öğrencilere astronomiyi sevdirmek ve bilgilendirmek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Dursun Koçer, astronomiyi anlatarak toplumu üfürükçülerden, UFO'culardan ve sahte astrologlardan korumak istediklerini belirterek, ‘‘İnsanlarımızın beyinlerini bu tür insanların işgal etmesini önlemek istiyoruz. Basının da desteğiyle amacımıza ulaşacağız zannediyorum’’ dedi.

  Amatör Astronomlar Kulübü Başkanı Mustafa Keskin de beş yıldır halka açık olarak düzenledikleri etkinliklerin amacının meraklılarına gökyüzü hakkında daha detaylı bilgiler vermek olduğunu bildirerek, ‘‘Beş gün sürecek etkinliklerimizde astronomiyle ilgili bu konunun uzmanları 15'e yakın seminer verilecek. Gündüzleri güneş gözlemiyle, geceleri de yıldız ve gezegen gözlemi yaparak gökyüzünü tanıtacağız. Gözlem sırasında da her türlü soruları yanıtlayacağız’’ diye konuştu.

  Uzayda gözlem keyfi

  Astronomi Günleri etkinlikleri çerçevesinde gece de bir araya gelen çok sayıda amatör ve profesyonel astronom gece gözlemi yaptı. Çok değişik yaş ve mesleklerden oluşan astronomi meraklılarına ‘hocaların hocası’ olarak anılan ve pek çok astrolog yetiştiren emekli profosör Adnan Kıral da eşlik etti. 1991'de kurulan Amatör Astronomi Kulubü, 1995'ten bu yana her yıl mayıs ayında düzenlediği etkinliklerle bu alana ilgi duyanların astronomiyle tanışmalarını, bilgi sahibi olmalarını ve amatör astronomi ilk adımlarını atmalarını sağlıyor. Okulun web sayfasında (www.istanbul.edu.tr/

  fen/astronomy) da etkinlikler hakkında bilgi veriliyor.

  Astronomi günleri 12 Mayıs saat 21.00'da yapılacak gece gözlemiyle sona erecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı