Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzay kıyafetleri daha rahat olacak

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 2007 - 12:45Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 10:30

  ABD’li bilim adamları, astronotlara gelecekteki yolculuklarında daha fazla hareket olanağı sağlayan yeni uzay kıyafeti geliştiriyor.

  ABD’nin itibarlı üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün (MIT) araştırmacıları tarafından son 7 yılda üzerinde çalışılan kıyafetlerin, henüz uzay yolculuğuna hazır olmasa da, hafifliği ve vücudu saran biçimiyle astronotlara daha fazla hareket olanağı sağlaması hedefleniyor.
  Haberin devamı

  İnsanlığın uzay macerasının başladığı yaklaşık 40 yıldır uzay adamlarının kıyafetlerinin pek fazla değişmediğini belirten MIT araştırmacıları, hantal uzay kıyafetlerinin astronotların hareket kabiliyetini kısıtlarken, çok da fazla koruma sağlamadığına işaret ediyor.

  Spandex adı verilen sentetik elastiki kumaşla naylon karışımı uzay kıyafeti BioSuit projesinin başında yer alan uzay ve astronot mühendisliği sistemleri profesörü Dava Newman liderliğinde bir ekip tarafından geliştirilmekte olan kıyafetin 10 yıl içinde Ay ve Mars’ı fethedecek astronotların kullanımına hazır olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı