Gündem Haberleri

  Uzay fatihi robot böcekler

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı araştırmacılar, geleceğin en müthiş haber alma ve casusluk silahı olarak gösterilen robot böcekler konusundaki çalışmalarını hızlandırdılar. Önümüzdeki haziran ayında prototipi hazırlanacak olan robot böcekler ayrıca uzayın keşfi için de kullanılacak.

  Çizgi filmlerin önemli motiflerinden olan robot böceklerin günümüzde boy göstermesi için startı Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon verdi. Projeyi ihaleye çıkaran Pentagon, 904 bin dolara İnternetin yaratıcısı Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA ile anlaştı.

  Robot böcekleri DARPA için Vanderbilt Üniversitesi'nden 2 bilim adamı üretecek. Ephrahim Garcia ve Michael Golfarb adlı iki makine mühendisinin geliştirdiği projeye göre, 5 cm boyundaki robot böceklerin gövdeleri titanyum ve çelikten yapılacak. Üzerlerine seramik kaplı olarak enerji kaynağı, sensorlar ve kameralar yerleştirilecek. robotlar, çağrı cihazında yer alan yöntemle çalışacak.

  Seri üretime geçildiğinde tanesi 10 dolara mal olacak robot böcekler, askeri alanda istihbarat amacıyla, Mars'a yolculuk gibi uzay uçuşlarında ise keşif maksadıyla kullanılacak. Çok ucuza mal olacakları için her görevde binlercesi yer alacak ve herhangi birinin arızalanması durumunda görev riske girmeyecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı