Gündem Haberleri

  Uzanzede kurşunu

  BURSA, DHA, Saygı ÖZTÜRK, ANKARA
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bursa’da Nilüfer İlçe Teşkilatı’nın kongresine katılan AKP milletvekili Faruk Çelik silahlı saldırıda ayağından yaralandı. Çelik, ’Saldırganı tanımıyorum’ dedi. Olaydan hemen sonra yakalanan İrfan Subaşı isimli saldırganın İmar Bankası’nda 27 Bin YTL’si batan bir bonozede olduğu ortaya çıktı.

  AKP Grup Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik, dün Bursa’da partisinin Nilüfer İlçe Teşkilatı kongresine girerken uğradığı silahlı saldırıda ayağından yaralandı.

  Milletvekili Çelik’e 3 el ateş eden, ancak birini isabet ettiren 67 yaşındaki İrfan Subaşı yakalandı. Emekli işçi olduğu belirlenen Subaşı’nın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu İmar Bankası’nda 27 bin YTL’si batan bir bonozede olduğu ortaya çıktı.

  Daha önce sabıkası bulunmayan Subaşı’nın CHP’nin bonozedelerin paralarının ödenmesine ilişkin verdiği önergeye ret oyu veren Çelik’i bu yasal düzenlemenin yapılmamasından sorumlu tutuğu için saldırdığı ileri sürüldü. Subaşı’nın /images/100/0x0/55eaf712f018fbb8f8a225edgözaltında verdiği ifadede "Bu saldırıyı koparacağı gürültü dikkatleri yeniden İmar Bankası ve bonozedelere çeker umuduyla yaptım" dediği öğrenildi.

  3 EL ATEŞ ETTİ

  Faruk Çelik, dün kongreyi izlemek üzere ağabeyi Osman Çelik’le birlikte saat 13.30’de Nilüfer Düğün Salonu önüne geldi. TBMM 016 plakalı resmi makam otomobilinden inerek 20 metre ilerdeki kongre salonunun kapısına doğru yürüyen Faruk Çelik’e koşarak yaklaşan İrfan Subaşı, tabancasını çekerek yakın mesafeden 3 el ateş etti. Sol baldırına isabet eden kurşunla kanlar içinde kalan Faruk Çelik, "Vuruldum" diyerek kongre salonuna doğru koştu. Polis silah seleri üzerine harekete geçerek saldırgan İrfan Subaşı’nı yakalayıp elindeki 7.65 mm çapındaki silahı alarak etkisiz hale getirdi. Milletvekili Faruk Çelik, olay yerinden Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın makam otomobiliyle hemen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Doktorlar, Faruk Çelik’e isabet eden kurşunun sol baldırından girip çıktığını ve kemiğe zarar vermediğini ve milletvekilinin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

  O KİŞİYİ TANIMIYORUM

  Çelik, tedavisi sırasında yanında bulunan AKP’lilere, kendisine ateş eden saldırganı tanımadığını söyledi. Kurşunun kemiğe rastlamadan sıyırıp geçmesi nedeniyle ameliyatına gerek görülmeyen Çelik, tetkikler sırasında yanında bulunan partililere olay anını anlattı. Çelik, kongre salonuna girerken, ne olduğunu anlayamadan bir koşuşma olduğunu ardından da tanımadığı saldırganın hiç bir şey söylemeden kendisine ateş ettiğini söyledi. İstanbul’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da önce Bakan Özak’tan bilgi aldıktan sonra Faruk Çelik’le de bir görüşme yaparak geçmiş olsun dileklerini iletti.

  Saldırıdan sonra olay yerinde yakalanıp gözaltına alınan İşçi emeklisi İrfan Subaşı’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nca el konulan İmar Bankası’ndan 27 bin YTL’lik bonosunun battığı ortaya çıktı. CHP’nin bonozedelerin de paralarını alabilmeleri için hazırladığı önergenin reddedilmesinden AKP’li Faruk Çelik’i sorumlu tutan Subaşı’nın saldırıyı bu yüzden gerçekleştirdiği belirtildi.

  ikinci deneme

  Subaşı’nın gözaltında "CHP’nin imarzedelerin sorununun çözümü için verdiği yasa teklifi AKP grubu tarafından geri çevrildi. Grup Başkanvekili olduğu için bunun sorumlusu olarak Faruk Çelik’i gördüm. Sesimizi duyurmak için böyle bir eylemi yaptım" dediği öğrenildi. Subaşı’nın, Kurban Bayramı’nda AKP Bursa örgütünün düzenlediği bayramlaşma yerine tabancasını alarak gittiğini, ancak yanında korumalar olduğu için Faruk Çelik’i vurmaya cesaret edemediğini söylediği belirtildi. İrfan Subaşı’nın, dün Faruk Çelik’in kongreye geleceğini tahmin edip plan yaptığını, fırsatını bulunca da ateş ettiğini söylediği kaydedildi.

  Allah bağışladı

  AKP Bursa İl Başkanı Hayrettin Çakmak, Çelik’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek "Çok şükür hayati tehlikesi yok. Bir tane kurşun isabet etti baldırına ve kurşun da çıkmış, kemiğe zarar vermemiş. Allah çoluk çocuğuna bağışladı" diye konuştu. Ateş eden kişinin yakalandığını anımsatan Çakmak, şöyle konuştu:

  "Bu kişi İnegöllü, Balkan göçmeni bir zat. Zannediyorum İmar Bankası’nda parası batmış. Bunun için bazı yasalar çıkarılarak paraların ödenmesi gerekiyormuş. Bundan dolayı da sayın grup başkanvekilimizi sorumlu tutuyormuş. Bu kanunun çıkmaması nedeniyle Kurban Bayramı’nda vuracakmış da uygun ortam bulamamış ve bugünkü kongreye gelerek vurmuş. Zannediyorum 27 milyar liralık bir rakam telaffuz etmiş. Faruk Bey’i biraz önce başbakanımız aradı. Başbakanımıza anlattığı da şu; ’Bir anda yanıma birisi geldi... Zannediyorum profesyonel bir suikastçı değildi. Artık nasıl ateş edeceğini, ne yapacağını da şaşırmış olabilir. Yaptığı hareket o’. Böyle bir şey beklemiyorduk, çünkü bu işleri meczuplar yapar. Herhalde ruhi dengesi sıkıntılı bir kişi"

  Beklemiyorduk

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, olayı Osmaniye’deki incelemeleri sırasında öğrendi. Saldırganın yakalandığını belirten Bakan Aksu, "Böyle bir saldırı beklemiyorduk. Gereken yapılıyor" dedi.

  Bursa’da bulunan bakanlardan ve saldırı sırasında kongre salonunda olan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, olayı öğrenince hemen dışarı çıktı ve milletvekilinin kaldırıldığı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Bakan Özak, milletvekilinin sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı.

  Dinlemedi vurdum

  AKP’li Faruk Çelik’e silahlı saldırıda bulunan 67 yaşındaki İrfan Subaşı, "Kendisiyle daha önce görüştüm. İmarzedelerin durumunu anlattım. Ancak çözülmedi. Paramı alamadığım için bunalıma girdim. Bizi dinleseydi bunlar olmazdı. Sesimizi duyurmak için vurdum" dedi. Daha önce sabıkası bulunmayan İrfan Subaşı’nın kullandığı tabancanın Karadeniz yapımı 7.65 çapında olduğu ve daha önce herhangi bir olayda kullanılmadığı belirlendi.

  Ağabey yıkıldı

  Tekstilci Osman Çelik, kardeşi milletvekili Faruk Çelik’le birlikte kongre salonuna girerken gözlerinin önünde vurulmasıyla şoke oldu. Sinir krizleri geçiren Osman Çelik, bir ara polislerin arasındaki saldırgan İrfan Subaşı’nın üzerine yürümek istedi, ancak polisler engelledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı