Uzanlar’ın kara para davası ağır cezalık

Murat KAZANCI / İSTANBUL - Nurettin KURT
29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 10:23

Kapatılan İmar Bankası’nın eski sahipleri Kemal Uzan, Cem Uzan ve Hakan Uzan’ın da aralarında bulunduğu 25 sanıklı kara para davası, ağır cezalık oldu.

Mahkeme, sanıkların eylemlerinin, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan kaynaklanan malvarlığı değerini aklama suçu kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesinin, özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev alanına girdiği gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi.

Ağır cezaya gitsin

Şişli 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada, şikayetçi avukatları, karapara suçunun daha önceden açılan Bankacılık Kanunu’na muhalefet davalarıyla bağlantılı olduğunu belirterek, görevsizlik kararı verilerek, dosyanın İstanbul 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Cumhuriyet Savcısı ise karapara aklama suçunun, Uzan Ailesi mensupları tarafından kurulmuş olan suç örgütünün faaliyetleri çerçevesinde işlendiği, bu nedenle dosyanın CMK’nın 250’nci maddesine göre görevlendirilmiş özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesi yönünde görüş bildirdi. Şişli 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi verdiği kararda, Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Kemal Uzan, Cem Uzan, Yavuz Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Ayşegül Uzan’ın işlenilen nitelikli dolandırıcılık suçundan elde ettikleri gelirleri, kendilerine şahsi mal varlığı olarak ya da şirket satın alarak mal varlığı olarak edindiklerinin öne sürüldüğünü belirtti.

Paris’teki çocuk davasını Cem Uzan kazandı

FRANSA’ya sığınan Cem Uzan, Paris Hukuk Mahkemesi’nde süren velayet davası kapsamında tedbir olarak çocukları almaya hak kazandı. Cem Uzan’a boşanma davası açan eşi Alara Uzan, iki çocuğu Türkiye’ye getirdiğinden, Paris’te alınan kararın uygulanması için önce Türk Mahkemelerinden Tenfiz Kararı alınması gerekiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı