Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzan'ın avukatına belediyeden kıyak iddiası

  PAMUKOVA (Sakarya) (DHA)
  04 Ocak 2011 - 11:47Son Güncelleme : 04 Ocak 2011 - 11:47

  Fransa’da yaşayan ve Türkiye aleyhine 170 milyar dolarlık dava açan Cem Uzan’ın Sakarya’daki süren davalarında avukatlığını yapan Koray Kalay’ı MHP’li Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, 3 bin 318 lira maaşla sözleşmeli olarak belediyede işe aldı. Bu durum ortaya çıkınca, Kalay’a 6 aylık süre içinde ödenen 19 bin 912 lira Sayıştay tarafından incelenmeye alındı.

  Sayıştay 13’üncü Grup Denetçileri Mustafa Bıyık ile yardımcısı Hamdi Kartal, Pamukova İlçe Belediyesi'nin hesaplarında inceleme yaptı. İncelemede Pamukova İlçe Belediye Başkanlığı'na 2009 yılı yerel seçimlerinde MHP’den seçilen Cevat Keser’in belediyenin sözleşmeli avukatı varken, belediye meclisinden yetki isteyip hukuk danışmanı olarak ikinci bir avukatı ihale açmadan çalıştırdığı ve yersiz ödemede bulunduğu Sayıştay tarafından tespit edildi.

  Denetçilerin 2 Aralık tarihinde gönderdiği raporda, Pamukova Belediye Meclisi’nden 4 Mayıs 2009 tarih ve 55 sayılı Belediye Meclis kararına dayanarak, Pamukova Belediyesi bünyesinde kısmi zamanlı olarak 700 lira maaşla avukat çalıştırıldığı belirtildi. Raporda, buna rağmen danışmanlık hizmeti altında hiç bir ihale yapılmadan, Fransa’da sığınmacı olarak yaşayan Cem Uzan ve ailesinin Sakarya’da hakkında açılan davalarını takip eden Sakarya Barosu avukatlarından Koray Kalay’ın 3 bin 318 lira maaşla 15 Haziran 2009- 30 Aralık 2009 tarihleri arasında işe alındığının saptandığı belirtildi.

  Rapor üzerine Sayıştay Başkanlığı 2 Aralık tarihinde Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser ile 11 belediye meclis üyesine gönderdiği yazı ve denetçilerin raporu ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ’Danışmalık Hizmetleri’ başlıklı başlıklı 48 maddesine göre ihale yapılmadığını belirterek, Pamukova Belediye Başkanınca mevzuata aykırı olarak yapılan bu uygulamadan dolayı 19 bin 912 lira 50 kuruş kamu zararına sebebiyet verildiği belirtilerek savunma vermelerini istedi.

  Pamukova Belediye Başkanı MHP’li Cevat Keser ile Meclis üyelerine gönderilen 5 sayfalık Sayıştay raporunda usülsuz olarak sözleşmeli olarak hukuk danışmanlığı yaptığı belirtilen avukat Koray Kalay’ın Belediye Başkanı Cevat Keser’in özel avukatlığını yaptığını da belirtiliyor.

  BAŞKAN: AĞIR CEZADA UZMAN OLDUĞU İÇİN

  Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser Cem Uzan’ın avukatının Belediye’de görev verilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:
  "Sözleşmeli bir avukatımız var. Ancak bizim geçmiş belediye başkanının dönemine ait olan hesap incelemesinde tespit ederek hazırladığımız 36 ayrı dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde takibi için konunun uzmanı avukata ihtiyacımız vardı. Koray Kalay da ağır ceza davalarında uzman olduğu için onu görevlendirdik. Ayrıca kendisi hukuk fakültesi dışında işletme mezunu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı