Uzakdoğulular krizin yarasını Denizli'de sarmaya çalıştı

Hürriyet Haber
19 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 1998 - 00:01

Tekstil kenti Denizli'de bu yıl ikincisi düzenlenen Tekstil Makinaları Aksesuarları ve Kimyasalları Fuarı Uzakdoğulu firmaların hücumuna uğradı. Asya'da yaşananan krizi yeni pazarlara açılarak aşmaya çalışan Japon, Çin, Singapur ve Tayvanlı şirketler fuarda geniş yer aldı. Özellikle 23 Tayvanlı firmanın ortaklaşa oluşturdukları Tayvan sanayi ve teknoloji bölümü standında önemli iş bağlantıları kuruldu.

Prefabrik olarak 10 bin metrekarelik bir alana kurulan 2'nci Dekotex Fuarı'na 435 firma katıldı. Yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği fuar için kente yurtiçi ve yurtdışından 3 bin ziyaretçi geldi.

Fuar'a katılımın yüksek olması Denizlili sanayicileri sevindirdi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Uslu, Fuar'ın dünya çapında bir organizasyon olduğuna dikat çekerek, ‘‘Dünya pazarlarına mal satarken, dünya teknolojisini de takip ediyoruz. Kalite için teknolojinin gerekli olduğunu biliyoruz ve son teknolojiyle çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Yıllık 750 milyon dolar olan ihracatlarını arttırmak istediklerini belirten Uslu, devletten yardım istediklerini de söyleyerek şöyle devam etti: ‘‘Yılda 38 trilyon lira vergi ödüyoruz. Sanayiciler, ödedikleri verginin kentlerine geri dönmediğini görüyor. Bir havaalanı ile düzgün karayolları bile tamamlanamadı’’

Fuara katılan firma yetkilileri ise, Fuar'ın ilk gününden itibaren bağlantıların başladığını ve uygun kredi koşullarında en yeni teknolojiyi Denizlili yatırımcıya sattıklarını söylediler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı