« Hürriyet.com.tr

Uzakdoğu’nun en lüksü Bodrum’da açılıyor

Dünyaca ünlü lüks oteller zinciri Mandarin Oriental, Türkiye’deki ilk şubesini Bodrum’un Cennet Koyu’nda açıyor. Proje, dün akşam Milla Jovovich ve Bar Rafaeli’nin katıldığı bir partiyle tanıtıldı. Otelin Türk yatırımcısı ve ortağı Astaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Asçı lüks The Residences at Mandarin Oriental projesini anlattıa

aplus@hurriyet.com.tr
X

Türkiye’de bir lüks tatil mekânı yatırımı yapmak için en doğru yerin Bodrum olduğunu 15 yıl önce keşfettim. Antalya’nın sıcağını, Çeşme’nin de sert kışını gördükten sonra Bodrum’un havasına ve doğasına adeta âşık oldum. Adım adım her yeri gezdim. Cennet Koyu’nu gördükten sonra başka yeri beğenmez oldum ve nihayet araziyi satın aldım.
Astaş olarak gayrimenkulün inşaatını ve geliştirilmesini çok iyi yapıyoruz ama yedi yıldız ayarında bir proje işletecek ve marka oluşturacak tecrübeye sahip değiliz. Herkes bildiği işi doğru yapsın diye bir ortak arayışına girdim. Bu arada Hong Kong merkezli Mandarin Oriental de, 10 yıldır Türkiye pazarına girmek için İstanbul’da iyi bir yer ve ortak arıyordu. 2010’da Berlin’de karşılaştık. “Şu an önceliğimiz İstanbul, Bodrum ilgimizi çekmiyor” dediler ama Cennet Koyu’ndaki arazimizi gördükten sonra fikir değiştirdiler. Derhal işe koyulduk.

DENİZ MANZARALI TUVALET

The Residences at Mandarin Oriental 600 dönümlük arazi üzerine kurulu. İki buçuk kilometreylik sahile sahip üç koyu bulunan bir doğa cenneti. 300 dönümlük yeşil alan var. İki kısmı var: rezidans ve otel. Rezidans 98 lüks villa ve 116 daireden oluşuyor. Hepsi iki katlı, dört veya beş yatak odalı. Salondan tuvalete her yerinden denizi görebiliyorsunuz.
Tüm tasarım ve malzeme seçimini dünyaca ünlü tasarımcı Antonio Citterio yaptı. İç mekânlarsa kişiye özel, ev sahiplerinin isteklerine göre tasarlanıyor. Tüm binalarda kış bahçesi var. Evlere yedi yıldızlı hizmet sunulacak, özel aşçıdan kahyaya, oda servisleri, temizlik hizmetleri, uçak kiralamalar, davet veya parti organizasyonları... Yalnızca ev sahiplerinin faydalanabileceği iki kulüp binası var. Havuz, restoran, şömine odası, spor tesisi ve sauna gibi hizmetler Uzakdoğu sıcaklığında verilecek.

RESTORANLARIYLA MEŞHUR

Oteldeyse 102 oda bulunacak. Standart odalar 72 metrekare. Ancak 500-600 metrekareye kadar çıkan süitler ve kral daireleri de var. Tüm odalar deniz ve doğa manzaralı. Dekorasyonda Mandarin Oriental’ın Uzakdoğu’yu Batı lüksüyle buluşturan tarzı kullanıldı, modası geçmeyen, huzur veren doğal renkler ve ürünler.
Mandarin Oriental restoranlarıyla meşhur. Genelde otele yakın oturanlar da Mandarin’deki ünlü şeflerinin olduğu restoranları doldurur. Burada altı restoran olacak. Bir buçuk yıl önce tüm aşçılar ve uzmanlar Türkiye’ye geldi. İstanbul’daki ünlü mekânlarda yemek yedi, araştırma yaptı. Bodrum’a özel bir mönü hazırlanıyor.

MÜŞTERİ SEÇİMİNE ÖZEN

Rezidanslar 2013’te, otel 2014’ün başında açılacak. Rezidansta villa fiyatları 3 ila 5 milyon Euro. Daireler ise 1 ila 2 milyon Euro. Oteldeki gecelik fiyatlarsa 1500 Euro’dan 30-40 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Müşteri seçimine dikkat ederiz. Hedef kitlemizin yüzde 50’si Türkler, yüzde 50’si yabancılar. Körfez ülkeleri, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinden müşteri çekmeyi planlıyoruz. Rezidans kısmında evlerin yüzde 60’ı satıldı. Türk müşterilerimiz arasında Mustafa Koç, Ferit Şahenk ve Suzan Sabancı Dinçer gibi isimler var.

HABERLERE ÜZÜLDÜM

Samsun’un Bafra ovasında, doğanın ve ormanın içinde yetiştim. TEMA Vakfı’nın kurucularındanım, yeşile ve doğaya çok önem veririm. Hobim zaten ağaç ve çiçek dikmek. Cennet Koyu’nda doğayı bozduğumuza dair haberlere çok üzüldüm. Araziyi aldıktan sonra gelip buradaki dokuyu inceledim. Yurtdışından bitki ve peyzaj uzmanları getirdim. Sicilya’dan 100 TIR ağaç, Yalova’dan 1500 zeytin ağacı, İzmir’den 200 bin bitki ve fidan getirdim. Toplam 1 milyon bitki diktik. Binaları yaptığımız yerler tarım arazisiydi ve zaten yoğun ağaçlık alan yoktu. Mevcut 200 zeytin ağacını söküp koruma altına aldık. İnşaat bittikten sonra tekrar dikeceğiz. TURMEPA’yla çalışıyor, elektriğimizi rüzgâr enerjisinden elde ediyoruz.

ORYANTALİ LÜKSLE BİRLEŞTİRİYOR

Mandarin Oriental dünyanın en iyi otel işletme zincirlerinden biri. 1963’te kuruldu. Şu anda 27 ülkede 42 lüks oteli var. Bunların 18’i Asya’da, 12’si Amerika’da, 12’siyse Avrupa ve Ortadoğu’da. Özelliği, 21. yüzyılın lüksünü oryantal bir çekicilikle birleştirmek.


 

Kaynak: aplus@hurriyet.com.tr

GezginGezgin
Garda Gölü'nün parlayan yıldızı: Sirmione
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Olağanüstü güzellikteki 8 kayıp şehir! Listede Türkiye'den iki yer bulunuyor...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye'de terk edilmiş 9 köy
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gümüşten boynuz takan ilginç kadınlar: Miaolar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki en ilginç ülke sınırları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çölün tam ortasında 2000 yıllık göl!