Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uyuyan dev hala uyanmadı

Sarı kırmızılı camianın önde gelen isimlerinden Kozak, "Kısmet olursa bu devi uyandıracağız. G.Saray’ın nakit parayla çözebileceği temel sorunu yoktur. Yönetim sistemi ve anlayışı değişmeli" diye konuştu.

Ali Naci Küçük
SON GÜNCELLEME
G.SARAY Kulübü Divan Kurulu Üyesi ve Galatasaraylılar Cemiyeti eski Başkanı Hayri Kozak, "Bu kulübün halledilemeyecek tek bir sorunu yoktur. Bunun kanıtlarını da göstereceğiz" dedi. Dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda "10 Yıl Önce, 10 Yıl Sonra Galatasaray" adlı bir sunum yapan Kozak, sarı kırmızılı kulübün bugünkü durumunu değerlendirdi. 700 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda G.Saray’ı uyuyan bir deve benzeten Kozak, barkavizyon çeşitli istatistikleri de göz önüne koyarak şöyle konuştu:

"Henüz durumumuz çok vahim değil ama böyle giderse kökten çürürüz ve asıl o zaman mahvoluruz. Maalesef uyuyan dev gibi uyumaya devam ediyoruz. Bugün bu devi birlikte uyandırabiliriz. G.Saray’ın büyüklüğü topun çizgiyi geçip geçmemesiyle ölçülemez. En büyük özelliğimiz liderlik özelliğimizdir ve bugün tek eksiğimiz nakit akışının dar boğaza sokulmuş olmasıdır. Yanlış yönetilmenin getirdiği mali sıkıntımızdır. Son 10 yılın mali rakamları da bir felaket."

G.Saray yöneticilerinin birçoğunun hala tesislerin yerini bilmediğini iddia eden Kozak, yöneticilerin tüm mesailerini, 24 saat Florya Metin Oktay Tesisleri’nde G.Saray için harcadıklarını söyleyerek övündüklerine değinerek, ilginç bir örnekle şunları söyledi:

"İşi yerinde yapmak lazım. Bir sabah erken saatte Kalamış’a gitmiştim. Bir gemi taş döküyordu sahile. Yine kravatlı ve takım elbiseli bir adam eliyle, ’Şuraya dökün, buraya dökün’ diyordu. Kimdi biliyor musunuz o adam? Tribünlerde korolar halinde küfür edilen F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım. Her iş görülerek yapılmalı."

Hayri Kozak, futbol şubesinin son 10 yıldaki istatistiklerini ortaya koyarak, şunları söyledi: "Son 10 yılda 131.3 milyon dolar gider farkı var. 46 yabancı ve 56 yerli olmak üzere, 102 transfer yapılmış. Hiçbir şeye aldanmayalım. G.Saray’ın işi yine de zor değil. Sadece sahip çıkma meselesi. Herkes, Anelka geldi formalarından gelen gelir ile transfer ücreti çıktı deniliyor. G.Saray’ın alt yapısında 184 oyuncunun 45’i milli ilk sırada, 150 oyuncunun 15 milli ile Anelkaspor (F.Bahçe) en son sırada. Alt yapımız çok önemli gerçekten. 1986-1995 yılları arası 10 yıllık dönemde 4 lig şampiyonluğu ve Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finali başarıları yakalayan takımımız 24 milyon 774 bin 999 dolar kar ederken, sonraki 10 yılda UEFA Kupası, Süper Kupa ve 4 lig şampiyonluğu kazanılırken 131 milyon doların üzerinde zararımız var."

G.Saraylı futbolcuların kısa süre önce transfer taksitlerini alamamaları nedeniyle yaptıkları antrenman boykotuna büyük tepki gösteren Kozak, Cüneyt Tanman’a kendi dönemleriyle ilgili yönelttiği soruya, "19 yıl oynadım. Benim dönemimde böyle bir şey olmadı" cevabını alırken, Turgay Şeren’in "Bizim dönemimizde para zaten hiç yoktu" cevabı salonda gülüşmelere neden oldu.

Futbolcuların tepkileriyle ilgili olarak oldukça sert ifadelere başvuran Kozak, "Benim formamı giyen oyuncunun bunu yapmaya ne hakkı var? Efendim tatile gidememişler. Herkesin parası kendine ama yapmayın, G.Saray sizi var etti. Var mı aksini düşünen. Asla kabul etmiyorum. Nereden geldiğini ve kim olduğunu bil. Acaba G.Saray’da oynamasaydı ne olurdu. Ne hakkınız var G.Saray’ı bu hale düşürmeye. Ben yüzde 1 bile hak vermiyorum. Sadece ’utansınlar’ diyorum" dedi.

G.Saray’ın içinde bulunduğu durumdan kurtuluş reçetesi olarak sistem değişikliğini gösteren Kozak, sözlerini şöyle tamamladı: "G.Saray’ın eline bugün 100 milyon dolar verin, yine aynı yönetimle 3 yıl içinde bu para biter ve satacak malımız yine azalır. Kimse Riva Arazisi Projesi’ne ’hayır’ demedi. Sadece biraz daha ciddi ele alınması gerektiği düşünülerek ileri bir tarihe bırakıldı. G.Saray’ın nakit parayla çözebileceği temel sorunu yoktur. Yönetim sistemi ve anlayışı değişmeli."

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler