Uyuşukluğu bırakın hayata pozitif bakın

Akşamların erken indiği, fırtınadan göz gözü görmediği kış günlerinde kendinizi hayli bezgin hissediyorsunuz muhtemelen. Ama içinizden bazıları, yaz-kış ayrımı yapmadan aynı ruh halinden şikáyetçidir. Hasta değilsinizdir ve oturduğunuz yerden kıpırdamak bile içinizden gelmez. Gelse de, sizi hareket ettirecek enerjinin yerinde yeller esiyordur zaten. Tasalanmayın hemen, olağan bir sendrom bu.

Hürriyet Haber
07.01.2002 - 01:57 | Son Güncelleme :

Ama isterseniz, size gerekli olan enerjiyi kendiniz üretebilirsiniz. Nasıl mı? Uzmanların hayli pratik önerilerine kulak kesilerek elbette...


Vücut pillerini şarj edin Bunu sağlamak için her gece aşağı yukarı aynı saatlerde uykuya yatıp sabahları da aynı saatlerde yataktan kalkmalısınız. Vücut belli süreli uykuya kendini alıştırır ve enerjiniz bu sayede artar.

Gülmeyi unutmayın Hayatın acımasızlığı, her gün karşılaştığımız çeşitli sorunlar, bize gülmeyi unutturdu. İçinizden gülmek gelmese de çevrenizi dikkatle inceleyin ve sizi güldürecek bir şeyler yakalamaya bakın. Bir komedi filmi, televizyonlardaki güldürü programları ve hatta arkadaşlarınızın anlattıkları fıkralar, gülmenizi sağlayabilir. Yeter ki, siz gülmeye karar verin.

Hayır demek Sözümüz evli kadınlara... Aile içinde önemli bir yeriniz var. Hatta belki o evde her şey sizden soruluyor. Eşinize ve çocuklarınıza gerektiğinde ‘‘hayır’’ diyemezseniz, çevrenizdeki kişiler sizin tüm enerjinizi tüketirler. Biraz da kendiniz için yaşamaya çalışın.

Arkadaş desteği Canınızın sıkıldığı, kendinizi külçe gibi hissettiğiniz zaman bir arkadaşınızı arayın. Onunla buluşup, kısa bir süre sohbet etmek bile sizi canlandırmaya yetecektir. Arkadaşınızdan ayrıldığınız zaman kaybettiğiniz enerjiye yeniden kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Ani kararlar alın Günlerinizi belli bir programa uyarak geçirmek zorunda değilsiniz. Bir anda, aklınıza esip sokağa fırlayabilirsiniz. Bir mağazanın önünden geçerken vitrinde görüp beğendiğiniz bir eşyayı satın alıverin. Sinemaya gitmek istiyorsanız, binbir düzenleme yapmak için vakit kaybetmeyin. Birdenbire karar verip bunu uygulamak, size enerji kazandırır. Hayatı da daha çok sevmeye başlarsınız.

Sevgi dokunuşları Derimiz çok duyarlıdır. Evde kedinizi okşamanız, köpeğinizi kucağınıza alp sevmeniz, dokunma duyusunu canlandırır ve bunun sonucu olarak da enerjiniz artar. Ve birden neşelenirsiniz. Sevgiyle dokunmak son derece etkilidir.

Pozitif düşünce Sizi üzen olaylarda bile olumlu bir nokta bulmaya çalışmalısınız. Pollyanna'cılık oynamanızı önermiyoruz ama olaylara olumlu bir gözle bakmayı deneyin. Ümitsizlik ve karamsarlık, enerjinin en büyük düşmanlarıdır.

Tatil planı yapın Gazetelerde ve dergilerdeki gezi ilánlarını dikkatle inceleyin. Tatile çıkmanız şart değil. Ama hayali tatil planları yapmak size hemen enerji verecektir. Kendinizi tükenmiş hissettiğiniz bir sırada, hayali de olsa gezi programlarını incelemek sizi canlandırır.

Bağırmaktan korkmayın Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar, bağırmaktan kaçınmayın. Bağırmanın, hatta ağlamanın gerginliği yok ettiği biliniyor. Rahatlayınca da eski enerjinize yeniden kavuşabilirsiniz.

Monotonluğu kırın Günleriniz hep belirli bir program çerçevesinde geçiyorsa, zamanla bu şekilde yaşamaktan bıkarsınız. Bu bıkkınlık da sizin enerjinizi azaltır. Düzenli hayatı zaman zaman bölerek, hiç hesapta olmayan bir program değişikliği yapıverin. Örneğin akşam iş yerinizden evinize giderken, yol üstündeki kafede bir çay ya da kahve için. Bu küçük değişiklik bile size enerji verecektir.


Tütsüyü yakın keyfinize bakın


Kokuların önemi Kendinizi iyi hissetmeniz için bulunduğunuz kapalı mekánlara yasemin ve nane gibi oda spreylerini sıkın yahut tütsüler yakın. Bu kokuları içinize çektikçe rahatlarsınız.

Gürültüsüz ortam Aşırı gürültü sinirleri geriyor, huzursuzluk yaratıyor. Gürültülü bir ortamda bulunmak zorunda olsanız bile, fırsat buldukça sakin sessiz bir yerde kendinizi dinleyin.

Bir saksı çiçek Kapalı bir ortamda parmağınızı bile kıpırdatamayacak derecede bitkin olduğunuz zaman, bir saksı süs bitkisini karşınıza alıp onu inceleyin. Doğanın canlılığı size de güç verecektir.

Pencere önü Pencere önünde oturmanın yararları saymakla bitmiyor. Çalışırken bile ara sıra pencereden dışarı bakmak, enerji toplamanızı sağlar. Kapalı bir ortamda bulunmak zorunda olsanız da, pencereden dışarıya bakmak sizi güçlendirir.

Yatak odası Günün yorgunluğunu, stresini atmak için en uygun yer elbette yatak odanızdır. Yatak odanızın rahat, ferah ve dinlendirici bir dekora sahip olmasına dikkat edin. Size huzur veren bir odada geceyi geçirdikten sonra kendinizi enerji dolu hissedebilirsiniz.

Duman yorar Sigara alışkanlığının sağlığa ne kadar büyük zarar verdiği malûm. Ayrıca dumanlı bir ortamda kalmak da vücudun bağışıklık sistemine zarar verir.


Makarnadan şaşma muzdan uzaklaşma


Bir kaşık balBal, doğal bir enerji kaynağıdır. Kızarmış ekmek üzerine bal sürüp yerseniz canlanırsınız.

Çiğ sebzeler Belki size garip gelecek ama çiğ sebze yemeye ne kadar çabuk alışırsanız, o kadar iyi. Havuç, marul, salatalık gibi sebzeleri çiğ yiyebilirsiniz. Dilerseniz yoğurtla karıştırıp yemenizde de bir sakınca yok.

Makarna Makarna enerji deposudur. Fırsat buldukça makarna yemelisiniz. Vücut için gerekli olan enerjinin yavaş yavaş vücuda yayıldığını göreceksiniz.

vitaminler

B kompleks vitaminler ve C vitamini vücuda enerji veren vitaminlerin başında gelir.

Muzun kerámeti

Muz, meyveler arasında eşsiz bir enerji kaynağı olarak tanımlanır. Kendinizi bitkin hissettiğiniz zamanlar bir tane muz yiyin.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün