SAKARYA HABERLERİ

Uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele veriyorlar

AA / İbrahim Yozoğlu
16 Ocak 2015 - 15:36Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 15:37

- Adapazarı Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, gençleri uyuşturucunun zararları konusunda bilgilendirmek amacıyla "Çetin Ceviz" adlı tiyatro oyununu sahneliyor - Vali Yardımcısı Özdikici: - "Bu tiyatrodaki amaç, "bir kereden, denemekten bir şey olmaz" demenin yanlış olduğunu vurgulamak suretiyle gençlerimizi bu kötü alışkanlıklardan korumak.

AA / İbrahim Yozoğlu

SAKARYA (AA) - Adapazarı Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadele kapsamında öğrenciler için "Çetin Ceviz" adlı tiyatro oyununu sahneliyor.

Orhangazi Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşan Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosunun oyunuyla, çocukların madde bağımlılığının zararlarını erken yaşta öğrenmeleri amaçlanıyor. Okullardan gruplar halinde gelen öğrencilere sahnelenen oyunda, mutlu bir ailenin küçük kızının arkadaşına özenmesiyle başlayan uyuşturucu bağımlılığı ve buna karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

Tiyatro oyununda aile, hem sevinci hem de hüznü bir arada yaşıyor. Evin büyük oğlunun Amerika’da burs kazanmasıyla mutlu olan ailenin sevinci, küçük kızlarının ağlayarak eve gelmesiyle kısa sürüyor. Arkadaşının madde bağımlılığından hayatını kaybetmesine üzülen kız, ailesine bu işe kendisinin de karıştığını itiraf ediyor. Bu itirafla adeta yıkılan aile, vakit kaybetmeden kızlarının tedavisi için doktora başvuruyor.

Emekli olduğu halde çocuklarının eğitimi için taksi şoförlüğü yapan babanın trafik kazasının ardından tekerlekli sandalyeye mahkum kalması ve kızının madde bağımlılığını öğrenmesiyle verdiği mücadeleyi anlatan oyunun sonunda yine mutlu aile tablosu çiziliyor.

- Vali Yardımcısı Özdikici

Vali Yardımcısı Şakir Özdikici, gazetecilere yaptığı açıklamada, madde bağımlılığı ile mücadele konusunda Sakarya'da ciddi çalışma yapıldığını söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin, sivil toplum örgütlerinin uyuşturucuyla mücadele komisyonunda el birliği ile çalışmaların devam ettiğini belirten Özdikici, "Bu kapsamda Adapazarı Belediyesinin organizasyonuyla Nokta Tiyatrosu'nun öğrencilerimize sunmuş olduğu gösteriden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tiyatrodaki amaç, gençlerimize fiilen göstermek, "bir kereden, denemekten bir şey olmaz" demenin yanlış olduğunu vurgulamak suretiyle gençlerimizi bu kötü alışkanlıklardan korumak. Gençlerimizin bunu iyi algıladığını ve bununla mücadele edeceklerine inanıyorum. Umarım öğrencilerimiz ve aileleri de bize destek olur" diye konuştu.

- Adapazarı Belediye Başkanı Dişli

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli de gençliğin ve öğrencilerin çağın en büyük hastalığıyla karşı karşıya kaldığını anlatarak, bununla ilgili çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Nokta Tiyatrosu'yla yakaladıkları fırsatı, kentte en ücra köşelerdeki okulların öğrencilerine ileterek uyuşturucuyla etkin mücadele hedeflediklerini vurgulayan Dişli, "Bugün o programlardan birini gerçekleştirdik. Valimiz bu mücadelede okullarla ilgili gerekli katkıyı vereceğini ifade etti. Biz de belediye olarak bütün imkanlarımızı seferber ettik. İnşallah Sakarya'daki tüm öğrencileri bu çalışmanın içine katarak mücadele noktasında ciddi fırsat yakalamış olacağız" ifadesini kullandı.

Adapazarı Berna Yılmaz Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Seda İnal da "Çok güzeldi, öğretici bir tiyatroydu. Hiç kimsenin madde kullanmaması gerektiğini öğrendik, uyuşturucunun bağımlılık yaptığını, zararlı olduğunu öğrendik" dedi.

Meltem Omak da tiyatroyu çok faydalı bulduğunu, ders verici nitelikte olduğunu ifade ederek, "Uyuşturucuyu kullanmamam gerektiğini ve bağımlılık yaptığını öğrendim" şeklinde konuştu.

Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosunun Müdürü Sibel Aydın da kendilerine geçen yıl madde bağımlılığı ile ilgili oyun hazırlanması talebi geldiğini anlattı.

Sanatçı duyarlılığıyla kendilerine gelen teklifi ele aldıkları bilgisini veren Aydın, "Uyuşturucu bağımlılığı çok ciddi bir sorun olduğu için hemen çalışmalara başladık. 3 aylık prova sonucunda oyunu oynamaya karar verdik. Sağlıklı bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Memleketimizin ortak sorunu, cinsiyeti, rengi, ırkı, siyaseti olmayan bir oyun bu. Çocuklarımızın düştüğü uyuşturucu batağından kurtulmalarına yardımcı olmak, buna bulaşmamalarını sağlamak için sahneye konmuş bir oyun" değerlendirmesinde bulundu.

Oyunu İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Fevzi Mahmutoğlu, şube müdürleri ve öğrenciler izledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele veriyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uyuşturucuya karşı tiyatroyla mücadele veriyorlar haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   17:00
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı