Ege Haberleri

  Uyuşturucu suçlarında 5 kat artış

  Hürriyet Haber
  06.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  İZMİR Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Altıtaş, çocuk mahkemelerinin özel alanlar olduğunu belirterek, birincil amaçlarının çocuğu yargılayarak ceza vermek değil korumak olduğunu söyledi. Altıtaş, son dönemde çocukların kullanıldığı uyuşturucu suçlarında ise 5 kat artış yaşandığını vurguladı.


  İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine çocuk mahkemeleri hakkında bilgi veren Çocuk Ağır Ceza Mahkamesi Başkanı İbrahim Altıtaş, öğrencilerle daha sık bir araya gelmeyi istediklerini kaydetti. Çocuk mahkemelerinin ceza bölümünün içerisinde bir ihtisas alanı oluşturduğunu aktaran Altıtaş, çocukların özel durumları olduğunu ifade etti. Altıntaş, "Çocuk mahkemeleri çocuğun kendisinden doğan, ondan menfur bir takım özellikler nedeniyle özel olarak kurulmuştur. Bunun ihtiyacı; belli bir yaşın üzerindeki insanların artık iradeleri gelişmiştir, davranış biçimlerini bilinçli yapar ama çocuklarda irade gelişmemiştir. Henüz oluşmamış bir irade söz konusudur" dedi.
  Çocuğu yargılayarak ceza vermenin birinci amaçları olmadığını, onları kazanmayı hedeflediklerini vurgulayan Altıtaş, bu nedenle yasalar ve dünyadaki uluslararası alanda hukuk mahkemelerine, yargıç ve savcılarına bir takım yetkiler verdiğini aktardı. Altıtaş, kişinin topluma ve kendisine faydalı insanlar haline getirilmesi için çalışılması gerektiğini belirterek, bunun için koruyucu ve destekleyici kararlar verme yetkisini aldıklarını söyledi. Altıtaş, çocuklarla ilgili özellikle uyuşturucu suçlarında büyük artış yaşandığına dikkat çekerek, "Bu oran geçtiğimiz yıllara göre 4 ile 5 kat artmış durumda. Hem kullanımda hem de satışta çocuklar kurye olarak kullanılıyor. Çocuklar ne yaptıklarının farkında değil. Büyükler de çocukları kullanıyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı