Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uyuşturucu panelinde suçlu bulundu

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.03.1999 - 00:01

  Birçok kurum okullarda gençleri uyarmayı hedefleyen toplantılar düzenliyor. Bunlardan biri de Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarım Lisesi'nde yapıldı.

  Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarım Lisesi'nin konferans salonu. ‘‘Spice Girls’’ün şarkısı kulak zarlarını patlatırcasına çalıyor. Gençler şarkıyla coşmuş. Birkaç dakika sonra sakinleşmeleri, 'uyuşturucu' konulu bir dizi konuşmayı dinlemeleri gerekiyor. Salonda yalnızca üç erkek öğrenci var. Moda eğitimi veren okula daha çok kız öğrenciler rağbet ediyor. Okulun toplam öğrenci sayısı ise 15.

  Salonun duvarları boydan boya bez afişlerle kaplı. Öğrenciler, ‘‘Sağlıklı toplum için, madde bağımlılığıyla mücadele edin’’ yazılı afişin altındaki ‘‘Eminönü Belediyesi sunar!’’ imzasını birbirine gösterip gülüyor. ‘‘Galiba film seyredeceğiz’’ diyor biri. Salonun sol tarafına sinevizyon gösterisi için yerleştirilen perde öylesine büyük ki, konuşmacı masası sağ köşede cezalı gibi duruyor.

  Eminönü Kaymakamı, Eminönü Belediyesi Hizmet Vakfı kurucusu, okul müdiresi ve konuşmacılar yerlerini alıyor. Vakıf kurucularından Ayhan Fırıldak öğrencileri önce İstiklal Marşı'nı okumaya sonra da bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaya çağırıyor. Saygı duruşundan sonra uyarıyor: ‘‘Anlatılanları iyi dinleyin, her konuşmacıdan sonra soru soracağım!’’

  İlk konuşmacı, Eminönü Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Muammer Gören: ‘‘Bu işler sigarayla başlar. O kadar çok içtim ki, tiyatro çalışmalarım etkilendi. Birgün tiyatro hocam bu kadar içersen, rol alamazsın, dedi. İşte arkadaşlar tiyatroyu çok sevdiğim için sigarayı bıraktım. Herşey sigarayla başlıyor. Sigara kullanmayalım. Kendimize iyi bakarsak grip olmayız. Bazı hastalıklara tutulmayız. Bazen de önleyemeyeceğimiz şeyler olabilir. Uyuşturucu konusunda uzmanlarımız var, artık onları dinleyelim.’’ Gören'in konuşması salonu etkiliyor. Öğrenciler fısıldaşıp gülüşüyor.

  Sıra AMATEM doktorlarından Ümit Yazman'ın. On yıldır bağımlıların tedavisiyle uğraştığını ve yaşadıklarını aktarıyor. Gençler, Yazman'ı iç geçirerek, şaşırarak, esprilere gülerek dinliyor.

  En çok ilgi komisere

  Bir ara mikrofonu alan Fırıldak ilk sorusunu yöneltiyor: ‘‘Uyuşturucuya nasıl başlanırmış?’’ Kız öğrencilerden biri cevap veriyor: ‘‘Arkadaşlarla...’’ Gülüşmeler arasında sahneye çağrılan öğrenciye Atatürk'ün Nutku hediye ediliyor. Gülüşen öğrenciler hayıflanıyor. Yazman uçucu maddelerin beyinde yaptığı tahribatı, esrar ve hap kullanımının organizmadaki etkilerini anlatıp konuşmasını bitiriyor.

  Üçüncü konuşmacı Narkotik Şube Müdürlüğü görevlisi Komiser Mehmet Ali Aydın, söze başladığında salonda bir hareketlenme yaşanıyor. Aydın, somut örnekler vererek ilgi toplamayı başarıyor. Söz uluslararası uyuşturucu trafiğine geldiğinde başlayan fısıltı ve uğultuyu kesmek öğretmenlere düşüyor. Fırıldak bir kez daha mikrofonda. Sorusu: ‘‘Konuşmacının adı’’. Öğrenciler gülüşüyor. Öğrenciler de alkol ve sigarayı, uyuşturucu krizi sırasında yapılması gerekenleri soruyor.

  Panel sonunda, bir öğrenciye soruyorum: ‘‘Yararlandın mı?’’

  Gülümsemesi kinayeli. ‘‘Evet’’ diyor; ‘‘bazılarından...’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı