"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Uyuşturucu kullanan eşi terk etmek kolayı seçmektir

Güzin Abla, zaman zaman okurlarınız arasından aykırı kişiler çıksa da siz onları dert etmeyin. Biz sizi her zaman destekliyoruz.

Alkol ve uyuşturucu bağımlısı eşi için size “Bağımlı eşi” rumuzuyla yazan hanıma ve “O hanıma verdiğiniz öğüt benim canımı acıttı” diyen “Sağlamcı” rumuzlu okurunuza verdiğiniz cevaplar için sizi yürekten tebrik ediyor, “Sağlamcı”yı da kolayı seçtiği için kınıyorum.
Uyuşturucu kullanan eşini terk etmek, kolayı seçmektir. Önemli olan zoru başarmaktır.
Zira bir şeyi yıkmak çok kolaydır ama yapmak zordur.

HİÇ KİMSE DURDUK YERE ALKOL BAĞIMLISI OLMAZ

Sizin de hatırlattığınız gibi, evlenirken nikâh memurunun “İyi günde, kötü günde, hastalıkta sağlıkta eşinin yanında olacağına” dair verdirdiği söze “EVET” diyorsan eğer, bunun gereğini yapmakla yükümlüsün demektir.
Aksi halde “HAYIR” der, ta başından nikâh masasından kalkar gidersin. Ya da “evlilik sözleşmesi” yaparak, “Ben iyi gününde ve sağlığında yanında olurum, aksi halde çeker giderim” diye madde koyarsın. Böyle bir durumda da herkes yoluna gider.
Beş yıl flört ettikten sonra evlenip, tüp bebekle çocuk sahibi olduktan sonra da “Boşansam sanki her şey daha iyi olacak gibi” demek bencilliktir, kolaya kaçmaktır.
O hanım “Eşimin alkol problemi vardı” diyor. Madem bunu biliyordu, neden ilk başta “hayır” demedi? Allah korusun, ya eşi felç olsaydı, konuşamasaydı, yürüyemeseydi ne yapacaktı? Bırakıp gidecek miydi?
İnsanlar, Allah’ın gülü dikenli yarattığından şikayet edeceklerine, dikenler arasında gül yarattığına şükretmelidir. Ayakkabılarım delik diye üzülmektense, ayakları olmayanları düşünmeliyiz, değil mi?
Okurunuz “Eşimin zamanla dinlediği müzik, izlediği videolar, hâl ve hareketleri değişmeye başladı” diyor. Onun neden değiştiğini önce kendine sormalı, buradan hareketle eşinin alkol ve uyuşturucu problemini yine kendi çözmeli.
Bana göre sorun, eşinde değil, o hanımda. Yoksa hiç kimse durduk yerde alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmaz. İğneyi kendisine, çuvaldızı eşine batırırsa, doktora ihtiyaç kalmadan sorunu çözeceğinden emin olabilirsiniz.
“Sağlamcı” hanıma gelince... Anlaşılan henüz evli değil. Onun için “Soğanın acısını yiyen değil, doğrayan bilir” ya da “Bekara karı/koca boşamak kolaydır” misali, evliliğin sorunlarını bilmeden ahkâm kesmesi kolay.
Bu yüzden sizin “Eşinize destek olmalısınız” sözü içini acıtabilir.

İDEAL EVLİLİK İÇİN SEVGİ, SAYGI ŞART

“Ailemizde de gördüğümüz için biliyorum; alkol bağımlısı ve kumarbaz kişiler olumsuz alışkanlıklarıyla savaşacak insanlar değiller” diyeceğine, “Damdan düşenin halini, yine damdan düşer anlar” diyerek yangına körükle gitmemeli, “Eşinize destek olmalısınız” sözünü desteklemeliydi.
Alkol, uyuşturucu bağımlısı ya da kumarbaz kişileri sokağa mı atmak gerekiyor?
İdeal bir evlilik, karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, anlayış, fedakârlık ve cinsellikle sağlanır.
Aksi, “insanın canını acıtır”...
Rumuz: Destekçi

Bir şeyi yıkmak kolay, yapmak zordur

Bazen okurlarım benden daha objektif olabiliyor. Benim görmediğim ya da en azından görmek istemediğim konuları öyle güzel ayıklayabiliyor ve mantık yürütebiliyorlar ki, hayran oluyorum. Yazılarımı düzenli takip eden okurlarımın zaman zaman benim adıma isyan edişleri de beni gülümsetiyor. Hoşuma gidiyor beni savunmaları. Doğrusu ya, her yazarın okurlarından destek görmek en büyük ihtiyacıdır. Hepinize bu nedenle teşekkür ediyorum. Ve işte bu ilginç mektubu da sizlerle paylaşıyorum.

 

X