KAYSERİ HABERLERİ

"Uyurken boyun fıtığı olmayın"

AA / Musa Özyürek
03.12.2014 - 13:43Son Güncelleme : 03.12.2014 - 13:43

- Prof. Dr. Menkü: "Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlıyor. Oturur vaziyette uyuyakalmak, önemli bir fıtık faktörü. Bu tür alışkınlığı olan kişilerde boyun yastığı kullanılması gerekiyor"

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - Memorial Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Menkü, uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonlarının boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırladığını, oturur vaziyette uyuyakalmanın önemli bir fıtık faktör olduğunu ve bu tür alışkınlığı olan kişilerin boyun yastığı kullanması gerektiğini bildirdi.

Menkü, yaptığı yazılı açıklamada, boyun tutulması, geçmeyen boyun ağrısı, ağrının omuza ve kola yayılması, ileri dönemde omuz ile kol hareketlerinin sınırlanması ve uyuşmalarla kendini gösteren boyun fıtığının, modern çağın en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirtti.

3 gün boyunca süren ve geçmeyen boyun ağrıları görülmesi durumunda mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerektiğini ifade eden Menkü, şunları kaydetti:

"Boyun, bele göre daha narin bir yapıda olduğundan, boyundaki deformasyonlar daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Sürekli aynı noktaya bakma, boynu uzun süre aynı noktada tutma, bilgisayar karşısında uzun çalışma süreleri geçirme, soğuk esen klimanın karşısında durma, boyun fıtıklarının en önemli nedenleri arasında yer alır. Uzun süre televizyon izleyen kişiler, masa başında saatlerini geçirenler, egzersiz yapmayanlar ve hareketsiz yaşayanlar da boyun fıtığı riski altındadır.

Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlıyor. Oturur vaziyette uyuyakalmak, önemli bir fıtık faktörü. Bu tür alışkınlığı olan kişilerde boyun yastığı kullanılması gerekiyor. Gece uykusunda en az 6-8 saat vakit geçirildiği için boynu destekleyen ve boyun boşluğunu dolduran ortopedik yastıklar kullanılması gerekiyor. Yanlış bir uyuma pozisyonunda geçirilen süre, boyun fıtığına yakalanma riskini artırıyor."

Boyun fıtığının bazı kişilerde yapısal özelliklere bağlı olarak da ortaya çıkabildiğine dikkati çeken Menkü, genellikle ince, narin ve uzun boyunlu insanlarda boyun fıtığının, kısa boyunlu insanlara oranda daha çok görüldüğünü anlattı.

Menkü, bu tip insanların kas yapılarının daha zayıf olduğunu ve çevresel faktörler ile yaşam biçiminden çok daha kolay etkilendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Boynun kötü kullanımı da söz konusuysa, bu kişiler daha yüksek oranda boyun fıtığı riski altındadır. Kısa boyunlu ve basık kafa yapısına sahip olan kişilerde ise boyun fıtığının görülme oranı çok daha düşüktür. Ayrıca sigara kullanan kişilerde, özellikle genç yaşlarda sigaraya başlayanlarda, boyun yapısı çok kısa sürede bozulmakta. Sigara, akciğer kanserine genellikle 20 yıl gibi uzun bir dönemde neden olurken, ilk 5 yıl içinde boyun fıtığı vakalarına rastlanmaktadır. Genetik faktörler de boyun fıtığı üzerinde etkilidir. Eğer kişinin ailesinde boyun fıtığı vakaları varsa, fıtık olma riski de artıyor."

Günde 5 dakikalık egzersizle fıtık riskinden korunulabileceğini kaydeden Menkü, genelde boynu sağa sola bükmeden, boyun adalesini güçlendiren egzersizlerin, boyun fıtığına yakalanma riskini azalttığını vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Uyurken boyun fıtığı olmayın" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı