Gündem Haberleri

  Uyumak istiyoruz

  Fatma AKSU/İSTANBUL
  09.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Boğaz’daki gürültü kirliliğine Anadolu yakası halkı da protesto gösterisiyle katıldı. Çengelköy İskelesi’nde biraraya gelen Kuzguncuklular Derneği, Beylerbeyililer Dayanışma Derneği ve Çengelköy Halk Girişimi temsilcileri "Uyumak hakkımız", "Gürültücü=Medeniyetsiz", "İstanbul gece gürültüsü ile medeni olmaz", "Gürültü turizmi öldürür" yazılı pankartlar açarak boğazdaki gürültü kirliliğine son verilmesini istediler.

  Beylerbeyililer Dayanışma Derneği Başkanı Kamile Yılmaz, grup adına okuduğu bildiride, Kuzguncuk ile Anadolu Hisarı arasında oturanların, sakin yaşama ve uyku uyuma hakkının elinden alındığını söyledi. Beşiktaş sahillerinde eğlenen vatandaşların 50 katının karşı kıyıda uyuyamadığını anlatan Yılmaz, bir an önce yasal önlem alınmasını istedi. Yılmaz, "Müzik adı altında yapılan gürültülerin açık alanlarda hafta içi saat 23.00’ten, hafta sonu da saat 24.00’ten sonra tamamen yasaklanmasını istiyoruz" dedi.

  NE DEDİLER?

  Aydan Sayın (Kuzguncuklular Derneği Başkanı): Her yıl imza toplayıp, veriyoruz. Ama onlar bize cevap verene kadar sezon bitiyor. Havai fişekler ve müzik uyutmuyor. Depresyona giriyoruz.

  Gül-Haluk Kaya (Çengelköy Sivil Halk Girişimi): Gürültü kirliliğinin sebebi Ortaköy ve Kuruçeşme’deki 33 gece kulübü. Tek isteğimiz kanun ve yönetmelikleri uygulatmak.

  Tuncay Acundatek (Kuleli Mahallesi Muhtarı): Avrupa yakasında 2 bin kişi eğlenirken, Anadolu Yakasında 350 bin kişi mağdur oluyor. Biz kimsenin eğlencesine karşı değiliz. Ama insan haklarını çiğnemeye hakları yok.

  Belgin Bilgin (Beylerbeyililer Dayanışma Derneği Üyesi): Hepimiz çalışıyoruz ve Boğaz’da sabaha kadar süren müzik yüzünden uykumuzu almadan evden çıkıyoruz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı