ANTALYA HABERLERİ

Uysal: Havalarını alırlar

DHA
02.04.2016 - 15:51Son Güncelleme : 02.04.2016 - 15:52
DHA

 

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyecilik anlamında ortaya koyduğu çalışmaların özellikle siyaset alanında belli isimleri rahatsız ederken Muratpaşa sakinleri tarafından iyi seyredilip, çok iyi anlaşıldığını belirterek, “Bizimle uğraşanlar havalarını alırlar. Bildikleri insanlardan değiliz" dedi.
Belediye Başkanı Uysal, gazeteciler ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı turda bir kısmı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle açılışı yapılan hizmetleri tanıttı.
Muratpaşa'da hayata geçirmeye çalıştıkları belediyeciliği 'temel' ve 'sosyal' belediyecilik olarak iki ayak üstüne inşa etmeye çalıştıklarını kaydeden Uysal, “Sosyal belediyecilik, 'altta kalanının canı çıkmasın', 'komşusu açken tok yatan bizden değildir' anlayışıyla hizmetlerin, sistematik ve standart haline getirilmesidir. Bir mahalleye seçimlere 3 ay kala dağıttığınız makarna bu kapsamda değildir" diye konuştu.
Temel ve sosyal belediyecilik arasında hiçbirinin diğerinin önünde olmadığını dile getiren Uysal, “Eşit derecede önemli. En kaliteli asfaltı üretebilirsiniz ama yaşlılarınıza hizmet edemiyorsanız bence hiçbir kıymeti yok" dedi.
Bunun toplum tarafından da sorgulanması gerektiğini savunan Başkan Uysal, kent sakinlerinin yerel yönetimlere ilişkin “Görkemli bir bina diktin ama benim hayatımla ilgili ne yaptın?" sorusunu sorar hale gelmesi gerektiğini dile getirdi.
Muratpaşa olarak üreten, kamu yararı için hızlı organize olan ve çevik davranabilen bir belediye olmaya gayret ettiklerinin altını çizen Uysal, bunu da bürokratikleşmeyen bir yapı içinde hayata geçirmeye çalıştıklarını aktardı.
Bu anlayış içinde hizmet etmeye çalışırken, belediye başkanından önce Muratpaşa'da yaşayan sade bir vatandaş olduğunu, görev tamamlandığı zaman yine bu kentin sokaklarında yaşamaya devam edeceklerini unutmamaya önem verdiklerini belirten Uysal, geleceğe ilişkin hedefleri arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olup olmadığını da açıkladı. Uysal, 'İlle de belediye başkanı olacağım' gibi duygu içinde hareket etmediğini, ancak yaptığı işe tam anlamıyla odaklanarak çalışmak gibi bir yapısı olduğunu söyledi.
Avukat olarak da, CHP İl başkanı olarak da hep böyle çalıştığını kaydeden Uysal, “Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sizi rakip olarak düşündüğü için mi sizinle ilgili açıklamalar yapıyor?" sorusuna sert yanıt verdi. Muratpaşa'da uyguladığı belediyecilik anlayışının özellikle siyaset dünyasındaki belli isimleri rahatsız ettiğini çünkü Muratpaşa'da insana dokunduklarını belirten Uysal, “Muratpaşa sakinleri tarafından da iyi seyredilip, çok iyi anlaşılıyor. Bizimle uğraşanlar havalarını alırlar. Bildikleri insanlardan değiliz" dedi.
GEZİDEN NOTLAR
Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın yarım gün süren tanıtım turu Engelsiz Cafe'de Ak Parti Grup Sözcüsü Cemal Öner ve MHP Sözcüsü Mustafa Taşbaş'ın da katıldığı kahvaltıyla başladı. Kahvaltının ardından Uysal, gazetecilerle aynı otobüste turun ilk durağı belediyenin Ermenek Mahallesi'de bulunan bitki üretim tesislerine geçti. 5 dönümlük alanda modern seralarda mevsimlik çiçek üretiminin yapıldığı tesisler sayesinde 2 milyon liralık bir tasarruf sağladıklarını anlatan Uysal, ayrıca bu seralarda üretilen 300 bin çiçeği de Muratpaşa sakinlerine dağıttıklarını söyledi.
Bitki üretim tesislerine hemen bir yakın alanda kurulan ve 20 bin kapasiteli turunç ağacı üretim alanını otobüsten anlatan Uysal, yol boyunca yeni tamamlanmış tematik parkları da tek tek tanıttı. Göreve geldiği günden bu yana 77 parkı tamamlayarak hizmete açtıklarını, 20 yeni parkın ise çalışmalarının devam ettiğini belirten Ümit Uysal, “Bu park yerlerini belirlerken belediye hisselerinin çoğunlukta olduğu yerleri tespit edip oraları park haline getirdik. Bunu yapmamız şarttı aksi durumda buradaki belediye hisselerini kaybetme riski altındaydık. Böylece belediyenin en az 200 dönüm yerini kurtardık" diye konuştu.
Güzergah üzerinde yer alan Türkan Saylan Toplum Merkezi'nde yapılan değişiklikleri, okul bahçelerinde mesai saati dışında mahalle sakinlerinin de kullandığı spor salonlarını, 3 ayrı noktada oluşturulan yaşlı evlerini, Zeytinköy ve Ermenek'te yer alan ve 650 çocuğun yararlandığı etüt merkezlerine ilişkin bilgi veren Uysal'ın tanım otobüsünün sonraki durağı yer altı çöp konteynerlerinin yapıldığı Topçular'daki atölye oldu. Başkan Uysal, ilçe genelinde 1361 çöp konteynerini yer altına aldıklarını belirterek, üretim fazlasını ise sattıklarını söyledi.
Ardından inşaat çalışmaları devam eden Abdullah Sevimçok Sivil Toplum Merkezi'nde verilen kısa molanın ardından rota Döşemealtı'na çevrildi. Başkan Uysal, sivil toplum merkezinin 'u' şeklinde bir mimaride olduğunu belirterek, “Ortasını meydan olarak tasarladık. Bizi protesto edecek sivil toplum örgütleri için" sözleri gülümsemelere neden oldu. Bununla birlikte Mimarlar Odası'yla düzenlenen yarışmayla projesi ortaya çıkan Yeşilbahçe Mahallesi'nde yapılacak gösteri merkezinde ise proje değişikliğine gidildiğini belirten Uysal, “Birinci seçilen proje 350 kişilikti. Bu seyirci kapasitesi buraya nitelikli sanat eserlerini getirmemiz için engel olacaktı. Proje mimarlarıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde seyirci kapasitesi 658 kişiye çıkarıldı. Yaz ayında buna ilişkin ihaleyi gerçekleştireceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.
Döşemealtı'na giderken Meydan ve Mevlana arasında yapılan bina boyamalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Uysal, projenin şimdi MarkAntalya'dan Aydın Kanza Parkı ve buradan Yavuz Özcan Parkı'na kadar olan hatta devam edeceğini söyledi. Döşemealtı'nda asfalt üretim tesislerinde yapılan incelemenin ardından turun son durağı Bayındır Parkı'nda 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla başlayan çocuk şenlikleri oldu. Uysal'ı burada çocuklar, ünlü animasyon karakter Minion, tahta bacak palyaço ve baloncular karşıladı. Çocuklarla fotoğraf çektiren Uysal, şenliğin açılışında kısa bir konuşma yaparak turu tamamladı.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Uysal: Havalarını alırlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uysal: Havalarını alırlar haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:06
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı