"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Uykusuz kalmaya değer

İSTANBUL Fransız Kültür Merkezi ve Paris Belediyesi’nin desteğiyle İKSV’nin (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) düzenlediği 10. Uluslararası İstanbul Bienali’nin işbirliğiyle İstanbul, "Uykusuz Gece"yi yaşayacak.

Hou Hanru’nun küratörlüğünü yaptığı, yurtiçinde ve özellikle yurtdışında büyük ilgi gören İstanbul Bienali kapsamında, 6 Ekim Cumartesi gecesi "Uykusuz Gece"de birçok müze ve sanat galerisi, alışıldık kapanış saatlerinden sonra, geç saatlere kadar ve ücretsiz olarak kapılarını sanatseverlere açık tutacak.

Artık bundan sonra İstanbul da, uluslararası bir ağa ilk kez katılarak Paris, Roma, Madrid, Brüksel, Montreal, Napoli, Şanghay, Tel Aviv, Toronto gibi kültür şehirleri ağının bir parçası olacak.  

* * *

KENTLERDEKİ, bienallerin, festivallerin, orada yaşayanlar için önemini söylemeye gerek yok. Çünkü bir kente bunlar güzellik kazandırır. Ayrıca söz konusu bu şehrin kimliği üzerine, değişik farklı yorumların ortaya çıkmasını sağlayabilirler.

"Uykusuz Gece" hem kenti, hem kendinizi, hem ülkenizi, hem de dünyayı yeniden keşfetmeniz için zevkli bir fırsat olacak.

Bildiğiniz, gördüğünüzü sandığınız bir yeri, sanat eserlerinin aracılığıyla yeniden tanıdığınızda, artık ona başka bir açıdan bakacaksınız.

Çünkü Tophane’den Beyoğlu’na, Cihangir’den Levent’e, İstiklal Caddesi’nden Bankalar Caddesi’ne kadar yapacağınız yürüyüşte, her adımınızda bir sergiyle, bir yaratıcının yapıtıyla karşılaşacaksınız.

Özel gece mekánlarından en ilgi çekeni ise, Antrepo No.3’teki, "Entre-Polis" ve "Rüya Evi" sergilerinin sabah saat 04.00’e kadar açık olması.

Ayrıca hem bu mekánlarda hem da Atatürk Kültür Merkezi’nin yanındaki garajın üstünde gösterilecek belgesel filmleri de izleyebilirsiniz.

Sonbaharda bir tatil günü, İstanbul’un müzelerini, galerilerini dolaşarak farklı bir kültür haritasında iz sürmenizin, kazandıracaklarını her sanatsever bilir.

* * *

BİENALİ gezerken, bir sanatsal gerçeği zihninizden çıkarmayacaksınız: Sanat özgürlük ister, beylik duygulardan, kısır tartışmalardan, saplantıya dönüşen kanılarınızdan kurtulacaksınız.

İyi bir izleyici iseniz, zaten sanat bu kurtuluşta size önderlik edecektir.

"Uykusuz Gece"nin karşılaştırmaya olanak sağlaması önemli. Aynı gecede, üst üste bienali, başka sanatçıların yer aldığı sergileri gördüğünüzde, bizim sanatçılarımız ile yabancı sanatçıları bir arada değerlendirebilirsiniz.

Sanatın sınırları aşan öncü yanını algılamayı unutmayın.

* * *

UYKUSUZ GECE, unutamayacağınız bir gece olacak.
X