İZMİR HABERLERİ

Uykusuz 48 saatte 30 yeni oyun

DHA
29.01.2018 - 10:36Son Güncelleme :
DHA

DİJİTAL dünyanın en önemli oyun geliştirme organizasyonu Global Game Jam (GGJ) İzmir ayağında, 'İletim' temasıyla 30 yeni oyun sanal dünyaya kazandırıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ev sahipliğinde yazılımcıları, tasarımcıları ve bilgisayar dünyasını bir araya getiren etkinlikte, 200 katılımcı uykusuz 48 saat yaşadı.

İEÜ Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve GGJ Ege 2018 Etkinlik Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş koordinatörlüğünde İEÜ Oyun Geliştirme Takımı organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlik, dünya geneliyle eş zamanlı yapıldı. Global Game Jam İzmir ayağında 'İletim' temasıyla 30 yeni oyun sanal dünyaya kazandırıldı.

Katılımcıların takımlar halinde 48 saat boyunca bilgisayar oyunu geliştirmek için zamanla ve uykusuzlukla yarıştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Alankuş, alanında uzman kişilerin katılımcılara rehberlik yaptığını, deneyim paylaştıklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Alankuş, "Öğrenci, akademisyen, amatör ve profesyoneller, 48 saat boyunca çok az uyuyarak, 'iletim' temasında yeni nesil bilgisayar oyunları ortaya çıkarttı. Bu yıl 7'incisini gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, sektör temsilcileriyle genç yetenekler bir araya gelerek birbirlerini tanıma fırsatı buldu. Yardımlaşma ve dayanışma örnekleri ortaya konuldu. Etkinlik 2009 yılında Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği (IGDA) tarafından başlatıldı.  Üniversitemiz, Ege ayağına 2012 yılından bu yana ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl 95 ülkede, 700 merkezde 36 binin üzerinde katılımcı yer aldı. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Oyunları Opsiyon Programımızda yetişen öğrencilerimiz için de farklı çevrelerle buluşup yeni oyunlar üretmeleri için önemli bir organizasyon oluyor" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uykusuz 48 saatte 30 yeni oyun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı