« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uyku tulumu

OLİMPİYAT’ı alamadık. Euro 2020 yarı finalini veya finalini de rüyamızda görürüz. Bu ülke, bir spor ülkesi değil...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Bu ülke, spor üzerinden, futbol üzerinden kavgalar yapar. Siyasetin de, bu kavgalardan prim yapmak isteyen, nemalanmak isteyen bir ülke olduğunu kabul etmemiz lazım. Çarşı Grubu’nun, son zamanlarda yaratmış olduğu siyasi görüşün iktidardaki erkler tarafından benimsenmediği bilinen bir gerçek... Şimdi, bu durumda 76 bin kişinin toplandığı bir ortamda, 90 dakika düzgün giden bir maçın uzatma dakikalarındaki bu olayı neye bağlayacağız? Çarşı’nan ve Beşiktaş sempatisinden hoşlanmayan, siyasal iktidarın bir provokasyonuna mı bağlayacağız? Bence hayır. Niye 90 dakika beklesinler?
Beşiktaş taraftarının, Galatasaray karşısında galibiyetten mağlubiyete gelmiş olmanın psikolojik ezikliğine mi bağlayacağız? Bence bu da değil... Bu olayı, Melo’nun taraftarı tahrik eden tutumlarına bağlamak da mümkün değil... Olayın sportif tarafından daha çok, psikolojik ve siyasal tarafları da var. Bu, dünkü maça ait bir olgu değil.
Türkiye’de siyaset en yukarıdan en aşağıya, kesinlikle sporun içinden çekilmeli. Türkiye’de spor seyircisi, en geniş yelpazesiyle siyasetin sporun içinde olduğu düşüncesinden yavaş yavaş vazgeçmeli. Var veya yok... Herkes pozisyonunu çok iyi değerlendirmeli. Ve sıkıntının nerede olduğu konusunda karar vermeli.
Bitmemiş bir maç hakkında fazla yoruma gerek yok. Fakat haftalardır övgüler düzdüğümüz Beşiktaş savunmasındaki büyük zaafları gözden kaçırmışız. Önce Serdar’ın, ardından Veli’nin kabul edilemeyecek hataları, Drogba gibi bir yıldıza iki kolay gol getirdi. Ekip ruhunda temel nokta savunmadır. Beşiktaş, dün savunma zaaflarıyla göze batarken, Galatasaray yıldızlarının kişisel hünerleri ile sonuca gitti. Neticede futbolun değil, maç sonu olayların gündeme çıktığı bir karşılaşma oldu. Siyasetin futbolun üzerinden elini çekmesi mi, yoksa futbolun içindeki domine eden güçlerin siyasete bu kadar yaklaşması mı sorun?
Franco’nun, “Bana yüz bin kişilik bir uyku tulumu yapın” deyip, Santiago Bernabeu’yu yaptıran felsefenin artık yaşaması mümkün değil. Dünya, insan, teknoloji, iletişim, her şey değişti. Artık yeni şeyler geliştirmenin zamanı... Türk futbolu uçuruma gidiyor. Uyku tulumları ile afyonlanma zamanı geçti.

MAÇIN İYİSİ

Melo dışındaki tüm oyuncul-arının iyi niyetleri.

MAÇIN KÖTÜSÜ

Seyircinin, provokasyon veya değil, oyuna müdahalesi...

HAKEM: Bence olması gerekeni yaptı.


Bunları da Beğenebilirsiniz