Ege Haberleri

  Uygun güç kullanıldı

  DENİZLİ, (DHA)
  04.11.2009 - 22:13 | Son Güncelleme:

  ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) ve Eğitim- İş Sendikası üyelerinin kortej yürüyüşüne katılımına izin verilmemesiyle başlayan, basına yansıyan görüntülerle tüm Türkiye’nin zihnine kazınan Denizli’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tartışma yaratmaya devam ediyor. Yaşlı kadın öğretmenlerin de aralarında bulunduğu gruba polisin müdahalesi tartışılırken, Denizli Valisi Yavuz Erkmen’den yeni bir açıklama geldi. Bazı grupların araya sızıp provakatif eylem yapacağı duyumu üzerine sivil toplum örgütlerinin kortej yürüyüşüne katılımına izin vermediklerini, gerekli tebligatların da yapıldığını söyleyen Erkmen, buna rağmen bu kuruluşların ısrarcı davrandığını, polisin de defalarca megafonla uyarılarda bulunduğunu belirtti.

  Fiziksel şiddet yok

  Vali Erkmen, grup üyelerinin daha sonra caddeye oturarak geçişi engellemeye çalıştığını ve sloganlar attığını aktarırken, “Bunun üzerine güvenlik güçleri yasalarda kendisine verilen yetkisini kullanmış, ancak hiçbir şekilde aşırılığa kaçılması ve orantısız güç kullanımı gibi bir müdahale sözkonusu olmamıştır. İddia edildiği gibi vatandaşlarımızın dövülmesi ya da fiziksel herhangi bir şiddete maruz bırakılması durumu vuku bulmamış olup, vatandaşlarımızın güvenliğinden sorumlu olan emniyet güçlerinin yasal müdahale araçları olan cop ve gaz kullanımı sözkonusu dahi edilemez. Sadece oturma eylemi yaparak yolu kapatan ve tören geişine engel olmaya çalışan grup, polis kalkanı olduğu halde beden gücü kullanılmak suretiyle usulüne uygun bir şekilde yolun boşaltılmasına başlanılmıştır” görüşünü savundu.

  Bir süre ara

  Ancak, grubun yolu boşaltmama konusunda ısrarlı direnişine rağmen, güvenlik güçlerinin, yaşlı, çocuk ve kadınların bir zarar görmemesi için müdahaleye kısa süre ara verdiğini ileri süren Vali Yavuz Erkmen, “Bu sırada bir sivil toplum örgütü yöneticisi ve emniyet güçleri tarafından tüm gruba hitaben eylemin sonlandırılması için uyarı amaçlı konuşma yapılmış, yapılan konuşmalar sonucunda uyarıları dikkate alan grup slogan atarak yolu boşaltmıştır” diye konuştu.

  Kabul edilemez

  Erkmen, olayla ilgili gazetelerde yer alan ‘terörist gibi ezip geçmek’, ‘tekmelerle dövülmek’, ‘önce dayak sonra soruşturma’ gibi ifadelerin de kabul edilemez olduğunu savunurken, tam tersine, Denizli polisinin, yasaların kendisine verdiği yetkiyi aşmaması, insan onur ve haysiyetini zedeleyecek tavırlar içinde bulunmaması dolayısıyla 30 Ekim’de çıkan yerel gazetelerde büyük takdir gördüğünü aktardı.
  Kutlamada çıkan olaylarla ilgili haberlerin kamuoyunu ‘tamamen yanlış’ bilgilendirdiğini iddia eden Vali Erkmen, “Bu şekilde yapılan haberlerle zaman mefhumu gözetmeksizin canı pahasına görev yapan, cumhuriyet ve rejimin timsali, bu uğurda birçok şehitler vermiş olan emniyet teşkilatı personeli kamuoyu önünde haksız bir şekilde suçlu olarak gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı