Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Uygun adım’ kalktı

  19 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 2009 - 00:08

  1965 yılında yürürlüğe giren, ’Okulların Merasim Geçiş Yönetmeliği’, yürürlükten kaldırıldı.

  Buna göre "Kıt’a dur, kıt’a yürü, uygun adım marş" komutları, merasim komutanlığı, manga yürüyüşü, adım hesabı gibi uygulamalar tarihe karıştı.

  İLKOKULLARDA siyah-beyaz önlük, ortaokul ve liselerde "kasket"li eğitimin olduğu yıllarda çıkartılan ve askeri kurallara göre belirlenen, okullarda merasim geçişlerini düzenleyen 44 yıllık yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Öğrencilerin mangalar halinde, "Kıt’a dur, kıt’a yürü" komutlarıyla, "merasim komutanı öğretmenler" tarafından merasim alanlarına götürülmelerini hükme bağlayan yönetmeliğin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin karar dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. İsmet İnönü’nün bağımsızlarla kurduğu (25 Aralık 1963-20 Şubat 1965) hükümetinde Bursa Milletvekili İbrahim Hulusi Öktem’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde çıkartılan yönetmelik toplam 27 maddeden oluşuyordu. Yönetmelik 23 Şubat 1965’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

  Bu kuralları unutun

  Birden çok okul bulunduğu yerlerde Milli Eğitim Müdürlüklerince öğretmenler arasından bir merasim komutanı seçilir.

  Dört manga bir takım meydana getirir. Bunun başında öğretmen ya da öğrencilerden bir takım başı (takım komutanı) bulunur. Takım başı birinci manganın sağ başında yürür. Öğretmen birliğinin altı adım önünde yürür.

  Merasim yürüyüşü için şöyle komut verilir: "Merasim Geçişi Hazır Ol! Yerinde Say! Marş!".

  Kılık kıyafet tertibi

  Bayan öğretmenler: Koyu renk tayyör ve ayakkabı, şapka ya da başı açık,

  Erkek öğretmenler: Koyu renk elbise ve ayakkabı, baş açık (şapka varsa sol elde tutulur),

  Kız öğrenciler: İlk, orta, lise ve dengi meslek okullarında önlük, koyu renk ayakkabı, çorap, okul kasketi

  Üniversite ve yüksek okullarda koyu renk tayyör ve ayakkabı, çorap.

  Erkek öğrenciler: İlkokullarda önlük ya da koyu renk elbise ve ayakkabı, okul kasketi,

  Orta, lise ve dengi meslek okullarında koyu renk elbise ve ayakkabı okul kasketi ve kravat,

  Üniversite ve yüksek okullarda koyu renk elbise ve ayakkabı (çok soğuk havalarda topluca pardesü, palto ve eldiven giyilebilir.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
  • murat kemeç 19.4.2009 14:27:03
   Uygun adım yürümeyecekseniz.Merasimlere katılmayınız.Yahu bizim öğrencilerimiz vücut özürlümü?
  • Necati Çavdar 19.4.2009 14:03:18
   gerek bu karar<br>gerekse CHP lideri'nin (Baykal),"Kürsüye arz ederim" şeklindeki takdimi 12 Eylül artığı adet olarak niteleyerek bundan böyle bu tür deyimleri kaldırma kararları<br> Kutlanacak birer karar<br>
  • RECEP ÖZEN 19.4.2009 12:41:46
   19 MAYISTA,30 AĞUSTOSTA,29 EKİMDE ANKARA HİPODROMDA VE DİĞER İLLERDE GENÇLİK BU BAYRAMI HANGİ DÜZENDE KUTLAYACAK? SIRAYA DİZİLİNMEYECEK Mİ? GEÇİT TÖRENİ YAPILMAYACAK MI? BUNLAR YAPILACAKSA HANGİ DÜZEN VE KOMUTLA YAPILACAK? BUNLAR OLMAYACAKSA BAYRAM NASIL KUTLANACAK?
  • Alper Yalçın Üstün 19.4.2009 12:17:53
   Krizle nasıl başa çıkacağını düşünmeyen hükümetimiz düşünecek, meşgul olacak bir şeyler bulmuş.Allah onları başımızdan eksik etmesin (!!)
  • Şükrü Şahin 19.4.2009 10:42:43
   Modası geçmiş ve gereksiz bir uygulamayı kaldırıyormuş gibi görünüyor ama bir devlette gelenek ve görenekler böyle küçük küçük adımlarla inşa edilir.Toplumun geçmişle bağlarıda böyle küçük adımlarla koparılır.<br>Sorarsanız daha özgür bir toplum yaratma adına yaptıklarını söyleyeceklerdir.Yerseniz!
  • Fahri KARA 19.4.2009 10:11:35
   Üzülerek belirteyim ki,ülkemizdeki Kadınların 1/5 oranda okumayı yazmayı bilmediği bir gerçektir.Kadın erkek fırsat eşitsizliği buarada da sırıtmaktadır.Şöyleki; kadın veya kız öğrenciler neden pantolon giyemesinler? Bu yasa her zaman olduğu gibi erkekler tarafından hazırlanmasını protesto ediyorum.
   
  HaberlerohalhayırAlex SongBarcelonaEmre Güralmario draghiavrupa merkez bankası