Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uygar vahşet eleştirisi

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şehir Tiyatroları yeni sezon oyunlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. 29 Kasım Çarşamba günü prömeyeri yapılan ‘‘Woyzeck’’ 10 Aralık pazar akşamına kadar Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde izlenebilir. Georg Büchner'in yazdığı, dilimize Hasan Kuruyazıcı'nın çevirdiği oyunu Mehmet Ulusoy sahneye koydu. Oyunun dekor kostüm tasarımı Nurullah Tuncer, müziği Timur Selçuk, efekt tasarımı Ersin Aşar, ışık tasarımı Yves Collet'ye ait, beden çalıştırıcısı ise Mustafa Kaplan.

  Dünya tiyatro repertuvarının en önemli eserlerinden biri olan ‘‘Woyzeck’’, 1837'de 24 yaşında ölen Alman yazar Georg Büchner'in en tanınan eseri. Değeri onyıllar sonra anlaşılan oyun ilk defa 1913'te oynandı. Gerçek bir olaydan esinlenek yazılan oyun, Johann Christian Woyzeck adlı, çeşitli sıkıntılar çekmiş, sevgilileri tarafından aldatılmış, ruh dengesi bozuk bir askerin öyküsü. Bir anti-kahraman olan Woyzeck, egemen sınıfın baskı ortamından bunalıp onu aldatıp aşağılayan son sevgilisini bıçaklayarak öldürür. Bühner, bu trajik olaydan hareketle bir toplum eleştirisi yapar.

  Murat Garibağaoğlu, Aslı Öngören, Bahtiyar Engin, Hikmet Körmükçü, Can Başak, Şevket Avşar, Berrin Akdeniz, Naci Taşdöğen, Fırat Tanış'ın rol aldıkları oyunun kukla oynatıcıları Yasemin Gezgin, Çiğdem Gürel, Sibel Topaloğlu, Sevil Akı, Erol Babaoğlu ve Işıl Karaalp.

  <ı>Oyun günleri: perşembe ve cuma 20.30, cumartesi 15.00-20.30, pazar 15.00-19.00.

  Gişe tel: (0212) 240 77 20

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı