Ege Haberleri

  Uydukent için suç duyurusu

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası’nın 16 yıldır kanayan yarası olan Uydukent’le ilgili Aydın 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararları uygulamadığı ileri sürülen CHP’li Belediye Başkanı Esat Altungün hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

  KUŞADASI Belediye Meclisi, imara aykırı yapıldığı için inşaatı duran Uydukent’i yasal statüye kavuşturmak için 3 Mart 2010’da imar tadilatına gitti. Yapılan değişiklikle arazileri yeşil alana dönüştürülen Nesrin-İrfan Urgancı ve avukat Bülent Tokuçoğlu, yürütmenin durdurulması için dava açtı. Talebi değerlendiren Aydın 1. İdare Mahkemesi, işlemin uygulanması halinde telafisi güç durumlar doğurabileceğine karar verip, geçen ocakta yürütmeyi durdurdu.
  Aynı mahkeme, Urgancı çiftinin hukuk mücadelesi sonucu Belediye Meclisi’nin imar tadilatını da geçen nisanda iptal etti. Çift, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün’ün mahkeme kararına rağmen Uydukent’te tekrar başlayan inşaat çalışmalarını durdurmaması, yapı ruhsatları ve tapuda tesis edilen kat irtifaklarının iptali için başvurmaması üzerine bir kez daha mahkemeye gitti.
  Urgancı, Kuşadası 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurup, Aydın 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararlara uyulmadığını tespit ettirdi. Urgancı belediye görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  İŞTE O DİLEKÇE

  Savcılığa verilen dilekçede, Aydın 1. İdare Mahkemesi’nin kararları hatırlatıldı, şöyle denildi: “Uydukent’teki tüm ada ve parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişiklikleri iptal edildiğinden, inşaat ruhsatlarının da derhal iptali gerekir. Mahkeme kararı Anayasa, İdari Yargılama Usulu Kanunu gereği en geç 30 gün içinde uygulanmalıdır. Hukuka aykırı süren inşaat faaliyetlerinin durdurulmasıyla inşaatların mühürlenmesi gerekir. Hukuka aykırı verilen ruhsatlara dayalı olarak tapuda tesis edilen kat irtifaklı tapuların iptali için belediye derhal tapu müdürlüğüne bildirimde bulunmalıdır. Sonradan aynı nitelikte inşaat sayısının 2 bin 500’e düşürülüp,  yeniden iptal edilen planlar gibi plan yapılması da hukuka aykırı olup, ilk mahkeme kararına karşı hile niteliğindedir. Mahkeme kararı gereği derhal inşaatlar durdurulup mühürlenmeli ve yeni verilen inşaat ruhsatları derhal iptal edilmelidir. Belediye Başkanı ve diğer kamu görevlileri, mahkeme kararını uygulamadıkları için ‘görevlerini kötüye kullanma’ suçlarını işlemişlerdir. Ayrıca, Anayasa’yı ihlal suçu da işlemiştir.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı