Gündem Haberleri

  Uyanık olalım

  AA
  30.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akil İnsanlar Heyeti başkanları, başkan vekilleri ve genel sekreterleri, 1 kişinin öldüğü, 9 kişinin yaralandığı Lice’deki olaylara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptılar:

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  Grubu Genel Sekreteri Mehmet Emin Ekmen: “Bu süreçte gösterilere dair hassasiyetin gözetilmesi gerekmektedir. Protesto demokratik bir haktır ancak protestoların hiçbir zaman şiddete yönelmemesi, özellikle ateşli ve yakıcı silahların kullanılmaması gerekiyor. Bu noktada karşımızda demokratik tecrübesi düşük bir bürokratik kadro var. Bu bürokratik kadronun hata yapmasına sebebiyet verebilecek tabloları da oluşturmaktan göstericilerin kaçınması gerekiyor.”
  Doğu Anadolu Bölgesi Grubu
  Başkanı Can Paker: “Cumhuriyet tarihinin en önemli projesidir çözüm süreci. Ama anlaşılan bunun önünü kesmek isteyenler de var. Siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin barış sürecine destek vermesi lazım.”
  Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Sekreteri Ayhan Ogan: “Hem Lice’de hem diğer bölgelerde yaşananlar, Türkiye’nin yakaladığı bu barış sürecinden rahatsız olanlardan kaynaklanmaktadır. Burada birtakım çatışmalardan beslenen çevreler veya ideolojik olarak bu sürece karşı çıkan çevrelerin bu tür provokasyonlar içine gireceği konusunda önceden beri gerek hükümet çevrelerinde, gerek bu işle ilgilenen aydın kesimden uyarılar yapılıyor. Bu tür provokasyonlara karşı uyanık olmak lazım.”
  Ege Bölgesi
  Grubu Başkanı Tarhan Erdem: “Silahsız ortamın ne zaman sağlanacağı ve hangi durumda silahsız ortamın sağlanmış sayılacağına ilişkin belirsizlik bulunuyor. Başbakanın kafasındaki yol haritasının en azından ilk adımını açıklaması gerekiyor. Bu meseleyi halletmek istiyorsak bu tip olaylara takılmadan yola devam etmek zorundayız. Yol haritasının ilk adımını atarak bu konudaki kararlılığın ifade edilmesi gerekiyor. Tüm kesimlerin sürece hassasiyetle yaklaşması gerekiyor.”
  Akdeniz Bölgesi Grubu Genel
  Sekreteri Tarık Çelenk: “Bu sürecin yarım kalması, sırf hükümetin değil, Türkiye’nin ulusal bütünlüğü için de tehlike arz eder. Hükümet bunun bilincinde ve elinden geleni yapıyor.”
  Karadeniz Bölgesi Grubu
  Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez: “Sağduyulu olmak, provokasyonlara gelmemek gerekiyor. Bu biçimdeki provokasyonlara karşı süreci hiçbir zaman kurban etmemek gerekiyor. Dikkatli olmak gerekiyor. BDP’nin halkı teskin etme noktasında bizzat inisiyatifi ele alması gerekir.”
  İç Anadolu Bölgesi Grubu Başkan Vekili Beril Dedeoğlu: “Yaşananlar barış sürecine zarar verecektir. Taraflar bu süreci devam ettirmekte kararlıysa bu tip provokasyonları da bekliyorlar demektir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı