Gündem Haberleri

  Uyanık Mehmetçik buldu

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaçak avlanmaya karşı kontrol yapan askerlerden biri, deredeki gübre çuvallarından kuşkulanınca, arama derinleştirildi. Rus ve Suriye yapımı silahlardan oluşan Hizbullah cephaneliğine böyle ulaşıldı.

  HİZBULLAH terör örgütüne yönelik operasyonlar sürerken, Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesinde örgüte ait cephanelik, bir askerin uyanıklığı sayesinde ortaya çıkarıldı. Bir kolorduyu donatacak çapta silah saklanan cephanelikte bulunan roketatar ve el bombalarının Rus ve Suriye yapımı olduğu açıklandı.

  Hilvan İlçesi'nin Buğur Köyü Hozan Mezrası Cehennem Deresi mevkiinde kaçak avlanmaya karşı kontrol yapan askeri ekipteki bir er, deredeki gübre çuvallarından kuşkulandı. Çevrede yapılan aramada bir menfeze saklanan çuvallar dolusu silahlar bulundu. Dikkatiyle Hizbullah cephaneliğinin bulunmasını sağlayan er takdirnameyle ödüllendirildi. Jandarma yetkilileri, ele geçirilen silah ve mühimmatın başka yere taşınmak üzere buraya getirilerek saklandığını söyledi. Cephaneliğin Hizbullah'a ait olduğunu belirten yetkililer Arapça gazete kupürlerinin de bulunduğu cephanelikte ele geçirilen roketatarların, devletin güvenlik güçlerine karşı kullanıldığını belirttiler.

  GEBZE'DE OPERASYON Hizbullah Örgütü'nün Kocaeli Bölgesi uzantılarına yönelik önceki geceyarısı saat 24.00'de başlatılan ve saat 04.00'e kadar süren geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirildi. İstanbul polisinin de katıldığı operasyonda, 50'ye yakın kişi gözaltına alındı. Polis bu kişilerin evlerinde çok miktarda doküman ele geçirdi.

  Bir orduyu donatacak silah çıktı

  Hilvan'daki Hizbullah cephaneliğinde ele geçirilen silahlar şöyle:

  72 adet RPG- 11 roketatar, 69 adet RPG- 7 roketatar, 128 roket sevk fişeği, 11 bin adet değişik çap ve markada fişek, 326 adet savunma tipi el bombası, 281 adet taarruz tipi el bombası, 600 adet el bombası fünyesi, 80 adet suikast silahlarında kullanılan biksi fişeği, 560 adet Takarov fişeği, 64 adet Makarof tabanca fişeği, 325 adet işaret fişeği, 2 adet sis kutusu, 47 adet Kalaşnikof kasaturası, 12 adet hücum yeleği.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı