UŞAK HABERLERİ

UTSO Başkanı Kandemir'den referandum sonrası yapılacaklar

DHA
21.04.2017 - 13:16 |Son Güncelleme :
DHA

UŞAK Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Selim Kandemir, ülkenin referandum sonrası zorlu ve kritik bir dönemi geride bıraktığını belirterek, "Son dönemdeki ekonomi dalgalanmalarını bertaraf etmeli ve yavaşlayan büyüme oranlarını yukarılara çekmeliyiz. Bunun için de hızla dış ilişkilerde normalleşme sürecine girmeliyiz" dedi.

UTSO Başkanı Selim Kandemir, ülkenin geride bıraktığı referandum, dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. Dünya ekonomisinin büyümeye başlamasıyla sanayi ve iş dünyasının ürünleri satacak pazar sayısının da arttığını ifade eden Kandemir, "ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Cinping'in buluşması dünya genelinde etkileri merakla beklenen bir gelişmeydi. Trump'ın, Amerikan şirketlerinin ülke içi yatırımlara yönelmeleri şeklinde açıklanan içe kapanma politikasında ısrarcı olması, ABD-Çin ticaretinde yeni arayışları gündeme getiriyor. Amerika'dan sonra Avrupa ekonomilerinden de canlanma sinyalleri geldi. Geçen yıl düşme yaşayan Rusya ekonomisinin de bu yıl büyümesi bekleniyor. Dünyadaki ülkeler arası gerilimler her an tüm dengeleri bozabilecek seviyede. Şu an Suriye ve Kuzey Kore bu gerilimlerin en çok oluştuğu iki bölge. Birçok alanda stratejik savaşlarla dünyanın süper güçleri karşı karşıya geliyor. Artan bu gerilimin düşürülmesi için birçok görüşmeler yapılıyor ancak ortak noktada birleşme şimdilik zor görünüyor. Umarım yakın zamanda bu gerilimler yerini, çıkar çatışmaların en aza indiği bir duruma bırakır" diye konuştu.

Türkiye'de referandum gündeminin gölgesinde ekonomik verilerin ortaya çıkmaya devam ettiğini vurgulayan UTSO Başkanı Selim Kandemir, "Türkiye ekonomisi 2016 yılında yüzde 2.9 oranında büyüdü. Türkiye ekonomisi 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 3.5 ile beklentilerin oldukça üzerinde büyüme kaydetti. Her ne kadar büyüme hızı öngörülerin üzerinde gerçekleşse de uzun dönemli performansının altında kaldı. Geçici vergi indirimlerine karşın döviz kuru etkilerine bağlı olarak enflasyon çift haneli seviyelerdeki seyrini sürdürmektedir. Taleplerdeki kısmi toparlanma ile birlikte bu durumun yılın ilk yarısında devam edeceğini öngörüyoruz. Son dönemde TL'de gözlenen değerlenme eğiliminin kalıcı olması durumunda ise yılın ikinci yarısında enflasyonda bir miktar iyileşme gözleneceğini düşünüyorum" dedi.

Geçen yıl işgücü piyasasının 2008'den bu yana en zayıf performansı sergilediğine dikkat çeken Kandemir, "Geçtiğimiz Aralık dönemine ilişkin işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı yıllık bazda 1.9 puan artarak yüzde 12.7 ile yaklaşık 7 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştır. Yıllık işgücü istatistiklerine göre 2016 yılında işsizlik oranı yüzde 10.9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Yılbaşı itibarı ile yapılan devlet desteği ve (artı) 1 istihdam kampanyası ile bu oranın aşağı çekileceğine eminim. Bunu da 2017 rakamları açıklanmaya başlayacağı mayıs ayında görebileceğiz" diye konuştu.

UŞAK İHRACATINDA YÜZDE 8.31 ARTIŞ

Uşak'ın Mart ayında yaptığı ihracatın  geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 10 artış gösterdiğini belirten Kandemir, Uşak'ın son 3 ayda 64 milyon 437 bin dolar ihracat yaptığını, 2017 geneline bakıldığında ise geçen yıla oranla yüzde 8.31'lik artış olduğunu dile getirdi. Kandemir, "İhracatımızın karşılığında azalan bir ithalatımız var. TÜİK verilerine göre şubat ayında 15 milyon 882 bin dolar ithalat gerçekleştiren Uşak, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 1.2 azalma gösterdi. 2017'nin ilk iki ayında ise toplamda 29 milyon 933 bin dolar ithalat yapan ilimizde geçen seneye göre yüzde 2.8'lik bir artış yaşandı. İthalat ve ihracat verilerini değerlendirdiğimizde dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz. Oda olarak dış ticaret fazlasını arttırarak ilerleyen bir il görümünü devam ettirebilmek için ihtiyaç analizi, potansiyel ve dolaylı ihracatçı listesinin belirlenmesi gibi projelere başladık. Bu çalışmaların sonucunu yakın dönemde görebileceğiz" dedi.

Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden UTSO Başkanı Kandemir'den referandum sonrası yapılacaklar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2017 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça UTSO Başkanı Kandemir'den referandum sonrası yapılacaklar haberi güncellenecektir.

UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:35
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı