Utrecht Turizm Fuarı başladı

CİHAN
14.01.2015 - 10:12 | Son Güncelleme:

Hollandalıların tatil tercihlerini belirlemek için ziyaret ettiği Utrecht Uluslararası Turizm Fuarı, Jaarbeurs fuar merkezinde başladı. Hollandalı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Türkiye'nin de en büyük katılımcılardan biri olarak yer aldığı Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı 18 Ocak'a kadar devam edecek.

Türkiye, Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin öncülüğünde açtığı yaklaşık 800 metrekare büyüklüğündeki stantla fuarın en büyük 10 katılımcı arasında yer alıyor.

Avrupa’daki turizm sektöründe Berlin ve Londra’dan sonra en büyük turizm fuarlarından olan Utrecht Turizm Fuarı'nin bu yıl 45’incisi düzenlendi. Bu yılki fuara, 146 ülkeden aralarında tur operatörleri, oteller, seyahat acenteleri ve tanıtma bürolarının da bulunduğu 1. 650 katılımcı firma katılıyor.

Hollanda’da Bodrum rüzgarı

Fuarın resmi açılışı dolayısıyla Türkiye standında düzenlenen resepsiyona, Kültür ve Turizm Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Türkiye Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, T.C. Lahey Büyükelçiliği Turizm ve Tanıtma Müşaviri Kıvılcım Neşe Akdoğan da katıldı.

HOLLANDA'DAN 1 MİLYON 300 BİN TURİST
Türkiye’nin Hollanda turizm pazarında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kültür ve Turizm Müsteşarı Dursun, Hollanda'daki Türk basınına yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm fuarına büyük önem verdiklerini söyledi. Dursun "Çünkü Hollandalılar bizim özellikle son yıllarda güney kıyılarımızda deniz, kum plaj ağırlıklı bölgelerimize misafir olmaya çok önem veriyorlar" dedi. Dursun ayrıca, her yıl Türkiye'ye 1 milyon 300 bin Hollandalı turistin geldiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin aynı zamanda bir kültür ülkesi olduğunu belirten Dursun, "UNESCO'nun korumaya değer bulmuş olduğu mimari miras listesi hızla çoğalıyor. Bursa'nın Cumalıkızık buna girdi. Bergama buna girdi" ifadelerini kullandı. Dursun ayrıca, İstanbul'a gelen Hollandalıların sayısındaki büyük artışa da değindi.

Utrecht Turizm Fuarı başladı

HER BİRİ TÜRKİYE'NİN DOĞAL ELÇİSİ
Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ise Hollanda'nın önemli pazar ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Arslan, Türkiye'yi ziyaret eden Hollandalılar hakkında ise şöyle konuştu: "Ülkemizi ziyaret eden her Hollandalı olumlu izlenim ile ülkemizden ayrılmaktadır. Türkiye'mizi ziyaret eden her Hollandalı ülkemizin doğal bir elçisi olarak vazife görmekteler. Bu kartopu etkisi ile büyüyerek artmaktadır. Türkiye için onlar için artık bir tutku haline gelmiştir."

Hollanda'da turizm alanında hizmet veren KomFyl firmasının sahibi Osman Çelik, bu yıl 45'incisi düzenlenen fuara 5 gün boyunca 120 bin ziyaretçisinin katılmasının beklendiğini söyledi. Çelik "Hollanda'dan 1 milyon 300 bin turistin gittiği Türkiye'ye, biz KomFly.Com olarak yaklaşık 70 binin üzerinde 2014 yılında yolcu taşıdık." dedi. Çelik ayrıca, 2015 yılında da aynı sayıyı yakalamayı hedeflediklerini ifade etti.

EN AZ 120 BİN ZİYARETÇİ
Rusya'daki krizin Türkiye'deki otelleri olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Çelik, Avrupa Birliği'ne kotası bulunan Rusların Türkiye'yi tercih edeceğine düşündüğünü söyledi.

Bugün başlayan ve 5 gün sürecek olan Utrecht Turizm Fuarı'na 120 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı