Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Utanmıyorsunuz değil mi?

‘Yine de seyircinin sahaya atlamaya ve rakip sporcuya saldırması çok çirkin. Ne cesaretle bunu yaptılar? Anlamak mümkün değil..’

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

‘Ama yine de F.Bahçe'den ya da Aziz Yıldırım'dan özür dilemem. Biz Saraçoğlu'nda çok tatsız olaylar yaşadık. Onlar özür diledi mi?’ – Adnan Polat (Galatasaray Başkanı Abdi İpekçi’deki Basketbol maçından sonra aynı demeçte hem soruyor hem cevaplıyor) 

Bu iş artık kabak tadı vermedi mi? Verdi. Çoktan verdi de, uzatmaları oynuyoruz. Başımıza gelecek büyük felakete doğru emin adımlarla gidiyoruz, herkes altına dinamit üstüne benzin attığı bir ateşin etrafında korkusuzca ve inatla dönüp duruyor. 

Futbolsuz haftayı Kitap Fuarı’ndan aldığımız İslam Çupi üstadın doyumsuz yazılarıyla renklendirelim, o duygusallığı, bu satırlara taşıyalım, spor dünyamızı kirletenlerden bir hafta da olsa uzak olalım derken Pazar akşamı bu kez basketbol maçında yakalandık. 

Doğrusu uzun zamandır izlediğimiz en güzel basketbol maçlarından birisiydi Abdi İpekçi’deki Galatasaray – Fenerbahçe derbis

Edip Uras yazıyor

i. Maçın berabere biten normal süresi sonunda ortalık karışıverdi. Sahaya inen insan müsveddeleri, salona indirilen yabancı maddeler, içeri kaçışan basketbolcular, yine olay yine olay yine olay. Uzatmalar sonunda Galatasaray maçı aldı ama biz televizyonları başında dakikalarca saçma sapan görüntü ve konuşmalara maruz kalarak zehirlendik. Fenerbahçe’li basketbolcular üzerilerine yağan maddelerden kaçarak soyunma odasına gittikten az sonra Galatasaray Basketbol Şubesi ‘sorumlusu’ olduğu söylenen zat, çıkan olaylardan bir bayanın sorumlu olduğunu söyledi. Biz buna bir tarafımızla gülerken ertesi gün bir baktık Galatasaray Kulübü’nün resmi açıklamasında aynı ifadeler yer alıyor. Daha da ilginci hiçbir zaman yayına girmemiş bir görüntü referans verilerek salondaki iğrençlik örtbas edilmeye çalışılıyor.  

Artık şöyle düşünmekte hepimiz serbestiz: Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Kadıköy’de Fenerbahçe’ye ‘yine’ yenilmenin camiasında yarattığı tepkiyi ortaya yırtık çuvaldan çıkmış gibi fırlatılan üç sene öncenin sinkaflı görüntüleri ile başka yöne kanalize ettikten sonra, kendi salonunda çıkan olayları dudaklarında gülümseme ile izledikten sonra orada da suçu karşı tarafa atma niyetinde. Tribünlere dönüp parmak işaretini yapan kendini bilmez kadının koca salonu tahrik etmesi ne kadar saçma geliyorsa da, kulübeye koşarak seğirten hayvanın (hayvanlardan özür dileyerek) o kadını göremeyeceği bir açıdan gelmesi de ayrı bir olay. Sonuç: Galatasaray bu konuda sınıfta kaldı, daha önceki defalar olduğu gibi: bir kez daha.  

Şimdi gelelim Fenerbahçe’ye. Kadıköy’deki maçta çıkan olaylarla ilgili olarak sahaya yabancı madde atanları (ikisi kombine sahibi olmak üzere) tesbit ederek savcılığa bildirdiklerini resmi sitelerinden duyurdular. Görüntüler eski bile olsa kendi televizyonlarında program yapan bir şahsın konuğun yaptığı terbiyesizliğe ortak olmasından dolayı en azından kamuoyu önünde uyarılması veya işine son verilmesi gerekirdi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün açıklamalarında en azından tutarlılık açısından buna yer verilmeliydi. Dün akşam her iki kulübün internet sitelerindeki görüntü şöyleydi: Fenerbahçe’de maçın sonucu bile yazmıyordu, sadece olaylar vardı, Galatasaray sitesi olaylara bir satır bile ayırmamıştı. Dönelim Kadıköy’deki maça: görüntü ters ama aynıydı, yani kısaca: al birini vur ötekine.  

Koltuklarını ve nüfuzlarını korumak adına bu iki kulübün yönetici koltuklarında oturanların gösterdiği sorumsuzluklar, medyanın rating uğruna demeçleri çoğu zaman çarpıtarak yayınlamadaki ısrarı, devletin spordan sorumlu olması gereken bakanlığının gitgide kötüye giden bu sidik yarışını durdurmamaktaki ısrarı, hepsi hepsi, bu ülkede spor ve rekabet adına ne kaldıysa mezara giderken içine koyduğumuz tabutun çivileri gibiler. Bu iğrençliğin parçası olan herkes haylaz liseliler gibi okul müdürünün gelip kulaklarından tutarak falakaya yatırılmayı bekliyorlar, daha önce yaramazlıkları bitmeyecek, artarak devam edecek. 

Burdan hareketle Kadıköy ve Abdi İpekçi’deki maçlardaki tribünlere bakınca şunu da gözlemlemek gerek, Türkiye’nin nüfus patlaması ile ilgili sorunu yakında ortadan kalkacak: insan nüfusumuz gitgide azalıyor çünkü.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler