Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Utanma fukaraları...

Oktay EKŞİ

Bazılarımız gerçekten çok şaşkınız. Hem de başına gelecekleri bile bile yurtdışına kaçmayacak kadar şaşkın...

Acaba hâlâ ‘‘Bu devlet isterse beni geri getirtir’’ diye düşündüğümüz için mi, yoksa Türkiye'de kalıp eza çekmenin ayrı bir güzelliği olduğu için mi?

Oysa ABD'ye bir kere kapağı attın mı, dünya senin!

Şişli'nin eski Belediye Başkanı Gülay (Atığ) Aslıtürk'e baksanıza...

Nerede gazeteci görse bülbüller gibi şakıyan Gülay Hanım, hakkında ‘‘Pardayyan Romanları’’ hacminde suçlama dosyaları çıkınca, dut yemiş bülbüle döndüğü gibi soluğu ABD'de aldı.

Tabii henüz anlaşılamayan bir nokta var: Acaba yeni dünyaya getireceği veliahtı (veya prensesi) ABD vatandaşı yapmak için mi, yoksa kanundan kaçmak için mi?

Bizim asıl hayret ettiğimiz Hülya Avşar'ın durumu!

Bugünkü gazetelerde göreceğiniz gibi Hülya Hanım dün ‘‘vergi kaçırdığı’’ iddiasıyla 5 ay hapse mahkûm edilmiş.

Hadi anladık... Vergi kaçırmak gibi Türkiye'de hiç kimsenin cezalandırılmadığı bir eylemden dolayı mahkemeye verildin. Ortadaki belgeler vs. de olayın mahkûmiyete doğru gittiğini gösteriyor. Tam da o günlerde hamile olmak gibi bir avantajın varken, hangi akla hizmet için Türkiye'de kalır da 5 aylık mahkumiyet cezasını alırsın?

Atla uçağa... Git Amerika'ya... Orada yavrucağı dünyaya getir. Sen de kurtul, yavrun da...

Hadi Selim Edes'ten, Engin Civan'dan ve özellikle Halil Bezmen'den ders almadın. Öyle ya... Onlar ne de olsa biraz karmaşık metotlar kullandılar. Keza Ayşegül Nadir isimli sosyete gülünü, Selma Bezmen isimli utanma fukarasını da örnek alamadın, bari Gülay Aslıtürk'ü taklit etseydin.

Gerçekten bir insanın Türkiye'de suç işleyip de yurtdışına kaçmaması için ya bilet parasının veya zerre kadar aklının olmaması lazım. Çünkü gidiş o gidiş. Kimse sizi iade etmez. Hele ABD'ye uçarsanız, olay tamamen bitti demektir. Çünkü ABD, kendisinin cezalandıracağı insan dünyanın neresinde suç işlerse işlesin onu ister ve alır, ama öteki ülkelere katiyen suçlu teslim etmez. O yüzden ABD ile imzalanmış olan ‘‘suçluların iadesi’’ anlaşması tek yanlı çalışır.

Neden?

ABD özgürlük ülkesiymiş de ondan!

Oysa nasıl, insan hakları evrensel bir kavram ise, bazı eylemlerin de evrensel suç sayılması gerektiği bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü evrensel kavramların başında -hatta insan haklarından da önce- adalet kavramı gelir.

Ama adaletin önünü en çok da insan haklarından ve hukuktan yana görünenler tıkıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI