Utancı bitirecek karar bekleniyor

Aysel ALP/ANKARA
14.08.2009 - 16:28 | Son Güncelleme:

Türk teknelerinin ‘yabancı bayrak’ utancının bitmesi için son bir adım gerekiyor. 30 Haziran’da yürürlüğe giren yasanın çıkmasının ardından, Bakanlar Kurulu’nun yüzde 18 olan KDV’yi 1’e; yüzde 8 olan ÖTV’yi de 0’a indiren kararın çıkarılarak, Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Haziran sonunda yürürlüğe giren yasa ile 18 grostonunun altındaki özel teknelere de sicil kayıt zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Bu teknelerin 31 Aralık’a kadar bağlanma kütüklerine kayıt yaptırmaları gerektiğini belirtti.

ÖTV sıfırlanacak 

Söz konusu yasa, Motorlu taşıtlar vergisinin yüksek olması nedeniyle yabancı bayrak takarak vergiden kurtulmaya çalışan tekne sahiplerinin utancını da bitirecek. Ancak bunun için yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 1’e; yüzde 8 olan ÖTV’nin de sıfır’a indirilmesini öngören Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Müsteşar Naiboğlu, sözkonusu karar için Ulaştırma Bakanı ile Maliye Bakanı’nın son bir kez bir araya geleceklerini belirtirken, bu kararın çıkmasıyla utancın da son bulacağını söyledi.

6 metre altı muaf

Yeni yasa uzunluğu 6 metrenin altında olan özel tekneleri harçlardan muaf kılıyor. Ancak harç ödemeseler bile bağlanma kütüklerine kayıt yaptırmaları şartı bulunuyor.

5 yıllık ödenebilecek

15-16 bin liraya satın alınan bir tekne için yıllık 4 ila 4 bin 500 lira vergi ödendiğini belirten Müsteşar, bu nedenle kayıt altındaki teknelerin 4 yıl içinde tekne fiyatı kadar parayı vergi olarak ödemek zorunda kaldıklarını anlattı. Yeni yasayla vergi yerine harç uygulaması getirildiğine dikkat çekerek, “İsteyen 5 yıllık harcı peşin ödeyebilir. Böylece 5 yıl boyunca vize, harç gibi işlemlerle de uğraşmak zorunda kalmaz” dedi.

Naiboğlu, harç ücretlerinin uzunluğa göre belirlendiğini belirtirken, 6 metrenin altındaki araçlardan harç alınmadığını ancak sicil kaydı zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Notersiz satış

30 Haziran’da çıkan yasanın kayıt zorunluluğu getirdiğini yineleyen Naiboğlu, bu sayede devir, satış, icra, tedbir gibi işlemlerin notere gerek kalmaksızın liman başkanlıkları nezdinde yapılabileceğini anlattı. “Örneğin iki eş ayrılıyor. Tekneyi hanım ayrı adam ayrı satıyordu. Ama artık bu mümkün olmayacak. Notere de gerek kalmayacak” diyen Naiboğlu, vatandaşı bir an önce bağlanma kütüklerine kayıt yaptırmaları konusunda uyardı.

Ceza var

31 Aralık’a kadar kayıt yaptırmayanların re’sen kaydedileceğini belirten Naiboğlu, kayıtsız araçlara ceza kesileceğini söyledi.


Kim ne kadar harç ödeyecek?

Uzunluğu 5-9 metreye kadar olanlar 200 TL
9-12 metreye kadar 400 TL
12- 20 metreye kadar 800 TL
20- 30 metreye kadar 1600 TL
30 Metreden büyük olanlar- 3 bin 200 TL

Hesaplamalarda bir metrenin altındaki küsüratlar dikkate alınmayacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı