ANKARA HABERLERİ

Utanç değil onur kongresi

Özgür ŞAHİN
02.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankaragücü’nün yeni Başkanı, seçimi 33 oyla kazanmalarına yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Özgür ŞAHİN

Ankaragücü'nün 28 Temmuz’da yapılan olağanüstü genel kurulunda başkanlık koltuğuna oturan Bent Ahlat, Ankara Hürriyet’e çarpıcı açıklamalarda bulunup, camiaya önemli mesajlar verdi. Ankaragücü için acil eylem planı hazırladıklarını belirten Ahlat, izleyecekleri yol haritasındaki en belirleyici unsurun, geçmişle kavga etmek yerine, birlik ve bütünlüğü sağlayıp, geleceği kucaklamak olduğunu söyledi.
Ankaragücü’nün kaybolan haklarını geri almak için, ‘Hukuk Savaşı’nı sonuna kadar sürdüreceklerini, bundan galip çıkmanın hayati önem taşıdığını vurgulayan Ahlat, şöyle konuştu:
“Ankaragücü’nün şartları ortada. Birikmiş borçlar, getirilen transfer yasağı, kadronun dağılması ve takımın ligden düşmesi, 102 yıllık tarihe sahip bu büyük kulübün asla kabul edemeyeceği şeyler. Büyük çınarı yeniden ayağa kaldırmak, mücadelenin içinde olmak için burdayız. Bu mücadelede en büyük desteği, Ankaragücü sevdamızdan alacağız. Asla Don Kişot değilim. Bizden, Ankaragücü için nefer olur. Ben ve arkadaşlarım, bu onurlu görev için elimizi taşın altına soktuk.”

Sicil Kurulu çalışma yapacak

“Benim amacım başkanlık değil, Ankaragücü’ne sahip çıkmaktı. Takım düşüyor, Ankaragücü’nün marka değeri, her gün biraz daha yok oluyor. Birilerinin bu işe baş koyması, bir ışık yakması gerekiyordu. Zor bir görevi üstlendiğimizin farkındayız ama birilerinin bunu yapması şarttı. Son kongre ile ilgili olarak ‘utanç’ değerlendirmeleri yapılıyor. Bence bu kongre, gerçek Ankaragüçlüler ile gerçekleştirilmiş, utanç değil onur kongresidir. Bir oyla bile seçilsek, onur duyardık. Kimsenin desteği olmadan yapılan, bu genel kurula katılan üye ve çıkan oy sayısı bizi de üzmüştür. Ancak, oraya gelenlerin, zor şartlarda Ankaragücü’nün büyüklüğüne sahip çıkması önemlidir. Ankaragücü’ne yakışan, rekabetin olduğu bir seçimde, güçlü listelerin yarışmasıdır. Biz, ileride bunun gerçekleşmesi için çaba harcayacağız.”

Ankaragücü’nü halka açtık

“Sınırlı üyeliği kaldırıp, Ankaragücü’nü halka açarak, gerçek Ankaragüçlülerin kulübüne sahip çıkması yolunda önemli bir adım attık. Üyelik için bazı şartlarımız olacak. Üye olmak isteyenlerin, belli özellikleri taşıması gerekecek. Oluşturacağımız sicil kurulu, üyelikle ilgili talepleri değerlendirecek. Bunu, şunun için yapıyoruz. Kulübe üye olacak isimler, ileride bu kulübün yönetimde söz sahibi olacak. Ankaragücü, son dönemdeki sıkıntıları bir daha yaşamasın, sahipsiz kalmasın, dışarıda başkan adayı ve yönetime girecek isim aramasın diye bunu yapmalıyız. Çünkü, o şekilde gelenler, kulübe zarar veriyor. Şimdi, Ankaragücü camiası ve taraftarı, kendini ispat etmek zorunda. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliler. Kulüp üyeliği için daha önce belirlenen 1000 TL’yi aşağı çekmemiz pek mümkün görünmüyor. O rakamı ödeyip üye olanlar, dava açma hakkını elde eder. Zor şartlardaki Ankaragücü için bunun olması, iyi sonuçlar doğurmaz. Bu konuda, herkesin anlayış göstermesini ve yardımcı olmasını istiyorum.”

Disiplin Kurulu’nu çalıştıracağız

“Transfer yasağının kaldırılması ile ilgili yürütülen bir çalışma var. Bunun takipçisi olacağız. TFF nezdinde, Ankaragücü’nün haklarının geri verilmesi konusunda da gerekli çalışmayı yapacağız. Mahkemelerde süren davalar var. Öncelikle, yargıdan gelecek tüm kararları beklemek zorundayız. Geçmiş dönem yönetimlerinde görev almış isimler içinde Ankaragücü’nü zarara uğratanlar ile ilgili yargı kararı çıkmasının ardından disiplin mekanizmasını çalıştırıp, gerekeni yapacağız. Camianın bu yönde bir talebi var. Yeni dönemde, Disiplin Kurulu başta olmak üzere, tüm kurulları çalıştıracağız. Hukuk Kurulu ve Danışma Kurulu oluşturup, Ankaragücü’nün tüm haklarını sonuna kadar savunacağız. Yasal olmayan borçlanmalar mevcut. Özellikle bu konuda, Ankara Barosu’ndan yardım talebinde bulunacağız.”

Ciddi bir degişime ihtiyaç var

“İlk yönetim kurulunda arkadaşlarımız ile ortak görüşümüz şu oldu. Geçmişle kavga etmek yerine, geleceği yakalamaya çalışalım. Çünkü, yaşanan kavgaların Ankaragücü’nü ne duruma düşürdüğü ortada. Kavganın sürmesi, iyice çıkmaza sürüklenmemiz demektir. Kulübün ciddi bir değişime ihtiyacı var. İdari yapı, teknik yapı ve diğer bir çok alanda kurumsallaşmayı gerçekleştirip, Ankaragücü’nü kişilerin eline bakmaktan kurtarmalıyız. Özellikle gelir getirici projelere ağırlık vereceğiz.”

Gökçek’e karşı bir yönetim oluşturulmadı

“Ankaragücü’nün siyasi bir davası yoktur. Melih Gökçek’e karşı bir yönetim oluşturulduğuna yönelik bir hava oluşturulmaya çalışılıyor ki, bu son derece yanlış. Ankaragücü, tüm Ankara’nın takımıdır. Sayın Melih Gökçek’e, çağrıda bulunup, zeytin dalını son kez uzatacağız. Bir kentin belediye başkanı, şehrinin takımına destek olmalıdır. ‘Ankaragücü amatör kümeye kadar düşer, tarih olur’ gibi ifadeler son derece yanlıştı. Kulübün, Ahmet Gökçek ekibindeki yöneticilere olan borçlarıyla ilgili olarak, öteleme konusunu görüşmek için, kendisini ziyaret etmeyi düşünüyoruz.”

Tek grup Ankaragücü olmalıdır

“Sorumlular ile ilgili olarak hukuki mücadeleden geri adım atmadan, yargıdan çıkacak kararı bekleyeceğiz. Ancak, zor günleri aşabilmek için önce birlik ve beraberliği sağlamamız gerekiyor. Taraftar arasında iç barışı sağlayacağız. Üzülerek söylüyorum, maalesef taraftarımız arasında gruplaşmalar var. Oysa tek sevdamız, Ankaragücü’dür ve tek grup Ankaragücü olmalıdır. A.Gücü’ne yıllarca hizmet eden insanlar, küskün olduklarından kulübe uzak duruyor. Onların da kapısını çalacağız. Ankaragücü’ne gönül verenleri yeniden bir araya toplamak için çalışacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Utanç değil onur kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı