Gündem Haberleri

  Usülden eksik yok görüşmeye başlanır

  Oya ARMUTÇU
  30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Çoban, CHP’nin Anayasa paketinin iptaline ilişkin başvuruyu usul yönünden incelemesini tamamladı.

  Başvuruda usul yönünden eksiklik olmadığını belirten Çoban, heyetin incelemeye geçebileceği yönünde görüş bildirdi. Anayasa Mahkemesi Heyeti, 3 Haziran’daki toplantısında, başvurunun esasına geçilip geçilmeyeceğine karar verecek.

  Esasa geçmeye karar verilmesi durumunda Çoban, bu kez ‘esasa ilişkin’ bir rapor hazırlayacak. Bu raporun ardından heyet, Başkan Haşim Kılıç’ın belirleyeceği bir gün başvuruyu esastan görüşüp karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi’nin karar seçenekleri arasında, davanın usul ya da esas aşamasında reddi seçeneği de bulunuyor.

  Raporda 3 ayrı görüş

  Kritik görüşme öncesinde, Çoban’ın ilk inceleme raporu heyete dağıtıldı. Heyet için bağlayıcılığı bulunmayan raporda, doktrinde bu konuyla ilgili yer alan ve aralarında, “Anayasa değişiklikleri esastan değil şekilden incelenebilir”in de bulunduğu 3 ayrı görüş de dile getirildi. Bu görüşleri ilk inceleme sırasında değerlendirmeye alınması Heyet’in takdirine sunuldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı