Gündem Haberleri

  Üstünlerin hukuku

  Hürriyet Haber
  13.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balyoz davasındaki tutuklamaları, “Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Güçlülerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Aileler perişan ediliyor şu anda. Bizim, yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var. Ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece de bundan kaygımız var” dedi.

  Kılıçdaroğlu, dün gazetecilerin konuyla ilgili sorularına şu yanıtları verdi:

  Yargıçları niçin değiştiriyorsunuz

  İşin gerçeği şu: Yargı siyasallaştığı ölçüde Türkiye bedel ödeyecektir. İnsanlar bedel ödeyecektir. Biz isteriz ki yargı siyasallaşmasın. İnsanlar oraya kendileri geldiler. Deliller toplandıysa tutuklanmalarına gerek yok, ama deliller toplanmadığı ve gerçekten ciddi bulgular varsa o zaman bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerekiyor.

  Önemli bir süreç. Herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz. Kuşkusuz ortada nelerin olup olmadığını bilmiyoruz. Ama medyaya yansıdığı kadarıyla tutarsız bazı delillerin olduğu belli. Kişilerin toplantıya katıldığı iddia edilen tarihte yurtdışında görevde oldukları söylendi, yazıldı, çizildi. Kişilerin bu konudaki açıklamalarını savcılara verdiği söylendi. Tabii işin ilginç tarafı şu. Bir davada kendinizin beklentilerine uygun olarak karar verecek yargıçları atamaya kalkarsanız, kamuoyuna böyle bir imaj verirseniz çıkan karar ne olursa olsun her zaman tartışmalı olur. Yargıçların değiştirilmesi gerçekten kamuoyunu tatmin etmiş değil, en azından bizi tatmin etmiş değil. Hangi gerekçeyle niçin yargıçları değiştiriyorsunuz? Bu konuda kaygılarımız var onu ifade edeyim arkadaşlar.

  Şu anda aileler perişan ediliyor

  Yargı süreci işleyecektir. Bizler de takip edeceğiz. Haksızlık, hukuksuzluk var mıdır, yok mudur? Zaten onları yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız gidiyorlar. Bakıyorlar, nerede bir insan hakları ihlalleri varsa o ihlallere ilgi gösteriyorlar. Onları kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz. Bunu yapacağız. Tabii bu bizim görevlerimizden birisi. Çünkü biz sonuçta bu ülkede demokrasi istiyoruz. Bu ülkede özgürlükleri istiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz biz.

  Hukukun üstünlüğünü halka götürüp biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız diye meydanlarda bağıracaksınız. Sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Güçlülerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Aileler perişan ediliyor şu anda. Dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var. Ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece de bundan kaygımız var. m Faik KAPTAN / DHA

  Kaygıyla izliyoruz

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul’dan partisince düzenlenen mitinge katılmak üzere Adana’ya gitti. Kılıçdaroğlu, Adana’ya hareketinden önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı, Balyoz davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu, “Kaygıyla izliyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı