« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Üstün Hizmet Madalyası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA kupasını kazanan Galatasaray, devlet tarafından en üst düzeyde ödüllendiriliyor. Kulubü temsilen Başkan Faruk Süren'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilecek. Kanun gereği yabancı futbolcular alamayacagı için madalyanın tek tek futbolculara verilmesinden vazgeçildi.

GS'ye devlet onuru

HÜKÜMET, UEFA Kupası Şampiyonu Galatasaray'ın başarısını ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile taçlandırmak için kolları sıvadı. Bakanlar Kurulu dün jet bir kararname hazırlayarak, Galatasaray'ı temsilen, Kulüp Başkanı Faruk Süren'e, Üstün Hizmet Madalyası verilmesini kararlaştırdı.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, madalyanın bugün Ankara'daki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı terönleri sırasında Süren'e verileceğini bildirdi. Ünlü, Madalya ve Nişanlar Kanunu'nun ‘Üstün Hizmet Madalyası’nın Türk vatandaşlarına verilmesini' öngördüğünü hatırlatarak, ‘‘Aslında Galatasaray'a kurum olarak verecektik. Kurumlara verilmesini kanun engellediği için Galatasaray'ı temsilen Başkanı'na vermeyi uygun gördük’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de dün Galatasaray'ın zaferinin tüm Türkiye'ye kıvanç verdiğini söyledi, başta Teknik Direktör Fatih Terim olmak üzere tüm Galatasaraylı futbolcuları ve yöneticileri kutladı. Galatasaraylı futbolcuları ve yöneticileri temsilen Galatasaray Kulübü Başkanlığı'na Devlet Üstün Hizmet Madalyası vermeyi kararlaştırdıklarını belirten Ecevit, büyük mutluluk içinde olduklarını söyledi. Ecevit, parasal yardım konusundaki bir soruya, ‘‘O ayrıntıları henüz görüşmedik. Bir ihtiyaçları varsa elbette karşılamaya çalışırız’’ yanıtını verdi.

Galatasaray'a başarılarının devamını dileyen Ecevit, ‘‘Galatasaray'ın bu başarısı aslında futbol konusunu aşan yansımalar getirecektir. Bundan eminim. Nitekim biraz önce AB Komisyonu Başkanı Sayın Romano Prodi telefon etti. Galatasaray'ın zaferi dolayısıyla bizleri kutladı’’ diye konuştu.

Ecevit, maçı evinde izlediğini belirtirken, duygularını ‘‘Doyamadım’’ sözüyle anlattı. Maç bittiğinde uzun süre halkın coşkusunu televizyon yoluyla da olsa paylaşmaya çalıştığını kaydetti.

YABANCILAR ALAMAYACAKTI

Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nın futbolculara verilmesi kararlaştırılsaydı, bu durumda yabancı futbolcular bu madalyayı alamayacaktı. Kupanın kazanılmasında büyük emeği geçen ve maçın yıldızı ödülünü alan Brezilyalı kaleci Taffarel ile diğer yabancı oyuncular Hagi, Popescu, Cappone, Marcio da madalyayı alamayacaktı.

Üstün başarıya verilen madalya

DEVLET Üstün Hizmet Madalyası, ‘Madalya ve Nişanlar Kanunu’na göre aşağıdaki hükme göre veriliyor:

‘‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası, ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve cumhurbaşkanının tevcihi ile yurt içinde veya dışında herhangi bir alanda feragat, fedakarlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek devletin yücelmesine ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilir.’’

Terim'e 100 yılın sporcusu madalyası

MAÇIN kazanılmasında büyük emeği geçen, başarının mimarı olan Teknik Direktör Fatih Terim için de ayrı bir ödül hazırlanıyor. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, son 100 yılın başarılı sporcularına Üstün Hizmet Madalyası verilmesi için bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduklarını bildirdi. Ünlü, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuyu henüz görüşmedim. Ancak böyle bir hazırlığımız sözkonusu. Sayın Terim'in de arasında bulunduğu, Türk sporuna hizmeti geçmiş kişilere bu madalyayı vermeyi planlıyoruz’’ dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz