Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üstün: "Apaydın'ın diğer kamplardan farkı yok"

  AA
  04 Eylül 2012 - 12:37Son Güncelleme : 04 Eylül 2012 - 14:37

  Apaydın kampında incelemelerde bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, “Bu kampında daha önce gördüklerimizden bir farkının olmadığını görüyoruz. Kampta kalanların yüzde 80'e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil” dedi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ve üyeler AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ile MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'dan oluşan heyet Apaydın Kampı'nda incelemelerde bulundu. Heyette CHP ve BDP’li üye yer almadı. Gazetecilerin kampa girişine ise yine izin verilmedi.,

  KILIÇDAROĞLU: KAMPTA SİLAHLA EĞİTİM VERİLİYOR

  Ayhan Sefer Üstün incelemeler devam ederken, soruları yanıtladı.Üstün, ilk izlenimleriniz nelerdir sorusuna şu yanıtı verdi:

  “Bu kampında şimdiye kadar gördüklerimizden hiç bir farkının olmadığını görüyoruz. Çadırlar, çocuklar, kalanlar yani herkes burada. Zaten çok dar bir alan, insanlar iç içe geçmiş durumda. Dolayısıyla diğer kamplardan pek bir farkını görmedik. Ama incelemelerimiz devam ediyor.

  Bu kampta 2764 kişi kalıyor. Yaklaşık 300 kişiye yakını asker, polis ve kamu görevlisi. Geri kalanı kadınlar ve çocuklar. Bu bakımdan çok ağırlıklı bir kısmı, kampta kalanların yüzde 80'e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil. 130 dönümlük bir kamp burası. Bunun 40 dönümü idari binalara ayrılmış, geri kalan 90 dönümde insanlar kendilerine çadır kuracak mekan zor bulmuşlar. Dolayısıyla bizim görebildiğimiz o iddialar konusunda fiziken zaten mümkün değil burada.”

  Üstün, kamp ziyaretine Anadolu Ajansı'nın alınması konusunda ise “Tabii biz burada birçok kanal vardı, birçok ajansımız var. Ama Anadolu Ajansı'nın girmesinde fayda gördük. Çünkü burada bütün kanalları gezdirmek mümkün değil. Anadolu Ajansı'nın marifeti ile bu enformasyon yapılacak” şeklinde değerlendimelerde bulundu.

  Dışişleri Bakanlığı, kampta askerlerin bulunması nedeniyle mülteciler konusundaki uluslararası kurulların uygulanıp ziyaretlere izin verilmediğini savunurken, ziyaret yasağını eleştiren çevreler de ’yabancı askerlerin topraklarımızda bulunma izninin TBMM’den verilebileceğini’ öne sürmüş, tartışmalar bu nedenle başgöstermişti.

  CHP MİLLETVEKİLLERİ APAYDIN KAMPINA ALINMADI

  CHP’li Hurşit Güneş konuştu
  APAYDIN DEĞİL KAPKARANLIK

  ON SORUDA APAYDIN

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı