Ege Haberleri

EGE

  Üstü insan altı at heykeli

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  31 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 16:29

  Çanakkale Biga’nın Kemer Köyü’ndeki antik kent Parion’da sürdürülen kazılarda ‘Kentauros’ olarak bilinen belden yukarsı insan, aşağısı at görünümlü mitolojik yaratık heykeli bulundu.Kazı Heyeti Başkanı Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, heykelin M.S. 2’nci yüzyıldan kalma olduğunu belirlediklerini belirtti.


  ÇANAKKALE Biga’dasi’ne bağlı Kemer Köyü’ndeki antik kent Parion’daki kazılarda, ‘Kentauros’ olarak bilinen belden yukarısı insan, aşağısı ise at görünümlü mitolojik yaratık heykeli bulundu.
  Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığındaki kazılarda Roma Tiyatrosu’nda sahnesinde yoğunlaştırılan çalışmalarda kolları kırık, gövdes parçaları kayıp bir mermer heykel çıkarıldı.
  Başaran, ilk değerlendirmelere göre heykelin M.S. 2’nci yüzyıldan kalma olduğunu belirlediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

  Kaliteli işçilik

  “Heykelin günümüze gelen bölümünde göbeğine kadar çıplak gösterilmiş güçlü bir erkek vücudu izleniyor. Göbek altı bölümü aşağıya doğru sarkıtılmış etek şeklinde iki kat kumaşla kapatılan heykelin alt bölümü ve arkasındaki bazı ayrıntılar, heykelin tamamının bir kentaurosa ait olduğunu gösteriyor. Tamamı düşünüldüğünde boyu yaklaşık 3 metreyi bulan ve çok parçalı beyaz mermerden yapılmış heykelin tiyatronun hangi bölümünde yer aldığı ve gözlerinin çukur olması dolayısıyla bu kısımların değerli taştan yapılmış olduğu düşünülürken, başındaki saç ayrıntıları kaliteli bir işçilik ortaya koyuyor.”.

  Üstü insan altı at heykeli

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı