ANKARA HABERLERİ

Üstü cami altı harabe

Fatih TEKECİ
01.10.2011 - 00:00Son Güncelleme : 01.10.2011 - 01:38

Eksikleri tamamlanmadan hizmete açılan Türkkonut Cami’de cemaat her yağan yağmurdan sonra akan sular altında ibadet ediyor. Morg, konferans salonu, kütüphane, abdest alma yeri ve lavabolarının yer altığı bodrum katı terk edilmiş bir yapıyı anımsıtayor.

Fatih TEKECİ

ERYAMAN’da TOKİ tarafından iki yıl içinde bitirilmek üzere 2007’de yapımına başlanan ve tam olarak bitirilmeden hizmete açılan Türkkonut Cami cemaati mağdur oldu. Dış cephesi ve ibadethane bölümünün tamamlanmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nca görevlendirilen imam ile hizmet vermeye başlayan Türkkonut Cami, eksik ve kusurlarının zaman içinde kendini göstermesi nedeniyle neredeyse “kullanılamaz” hale geldi. Türkkonut Cami, şu günlerde cemaatinin kendi aralarında topladığı parayla ayakta durmaya çalışıyor.

Alt yapısı bitirilmeden açılan cami, en büyük mücadelesini kanalizasyona karşı veriyor. Her yağmurda kanalizasyonu taşan caminin gasilhane, morg, konferans salonu, kütüphane, abdest alma yeri ve lavabolarının yer altığı bodrum katı bir ibadethaneden çok terk edilmiş bir yapıyı anımsıtayor. 
Eryaman Tunahan Evleri’nde ikamet eden 56 yaşındaki Türkkonut Cami cemaati Mustafa Ürküten, her yağmur sonrası kanalizasyonun taştığını ve kötü koku arasında ibadet etmek durumunda kaldıklarını söyledi. Caminin tamamlanmadan hizmete açıldığını ve tüm uğraşlarına rağmen muhatap alınmadıklarını anlattı.
TOKİ’nin bölgede yaptığı diğer camilere göre daha kötü bir işçilik örneği sergilediğini öne süren İbrahim Demirelli ise, “Bu eksiklikler tamamlanmadan caminin hizmete açılmamasını istedik ancak geçen yıl Ramazan ayında ibadethane bölümü hazır olan caminin hizmete açılması gerektiğini ve eksikliklerinin ise bir ayda tamamlanacağını söylediler. Aradan geçen bir yılda hiçbir eksiklik giderilmedi” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üstü cami altı harabe hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2011 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üstü cami altı harabe haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı