Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üstte protesto, altta izdiham

  Hürriyet Haber
  18 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Eylül 2000 - 00:01

  İstanbul Metrosu'nun Taksim Levent hattı geçen cumartesi şenliğe dönüşen görkemli bir törenle açıldı. Arkadaşımız Ayten Görgün törenleri izledi ve ilk seferin yolcusu oldu.

  İstanbul Metrosu'nun Taksim Levent Hattı'nın açıldığı cumartesi günü, Avrupa Yakası'nda trafik oldukça sıkışıktı. Sıkışıklığın nedeni açılış için trafiğe kapatılan Taksim Meydanı'ndan çok, İnönü Stadyumu'nda oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe maçı yüzündendi. Taksim Meydanı'nın çevresini genç futbol taraftarları sarmıştı.

  Meydana ulaştığımda alkış seslerinden çok çevrede yankılanan sloganları duyunca yanlış bir törene geldiğimi sandım.

  Gelişigüzel yazılmış ‘‘sadaka değil toplu sözleşme’’ pankartıyla meydanın en manzaralı yerine konuşlanan bir grup belediye işçisi, tören alanını inletiyordu. Protestoları neredeyse tören boyunca sürdü.

  Ricalar, uyarılar bir yana sahneye çıkan İbrahim Hakalmaz'ın neşeli ‘‘Hamçökelek’’ türküsü dahi işçileri susturmaya yetmedi.

  Hatta bir ara içi su dolu plastik şişeleri izleyicilerin üzerine atmaya başladılar. Emniyet önlemini aldı. İşçilerin arasına karışan beş militan gözaltına alınca protestocular sustu.

  Cumartesi öğle saatlerinde kentin bazı bölgelerine yağmur yağdı. Törendekilerin şansına, bulutlar Taksim'den yağmur bırakmadan geçti. Protesto sürprizinden sonra törenlere bir de yağmur darbesi inmedi.

  İzdiham yaşandı

  Tören saat 16.00'da İstiklal Marşı ile başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul'un eski belediye başkanları Tayyip Erdoğan ve Nurettin Sözen coşkulu konuşmalar yaptı.

  En çok alkışı Erdoğan, sonra Sözen aldı. Sözen, ‘‘Metro benim evladım yaşadıkça gözlerim onun üzerinde olacak’’ dedi.

  Korumalar çok sertti

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün konuşmalarına kalabalık pek ilgi göstermedi.

  Tören konuşmalarının ardından konuklar, saat 17.00'de metroya bindi. Metronun ilk seferi sırasında büyük izdiham yaşandı. Yaşlı, kadın birçok davetli, protokolda yer alan bürokrat ve politikacıların koruma görevlileri yüzünden girişte ezilme tehlikesi atlattı. Taksim İstasyonu'nda metroya binmeye çalışanlar arasında kucağında birkaç aylık bebeği ile genç bir baba da vardı.

  Metronun ilk seferine katılan yolcular her istasyonda ayrı bir gösteriyle karşılandı: Levent İstasyonu'nda Belediye Bandosu, Karagöz ve Hacivat, niyet çeken tavşan ve güvercinler eşliğinde konuklara macun, horoz şekeri, akide şekeri, kağıt helva ve şerbet ikram edildi.

  Gayrettepe İstasyonu'nda kısa bir tiyatro gösterisi, Şişli İstasyonu'nda Lüküs Hayat ve Taksim İstasyonu'nda ise Ayla Algan'ın söylediği şarkılarla yolcular ağırlandı.

  Şiir, şarkı bir arada

  İlk yolcular yer altında metro ile seyahat ederken, yerin üstünde Mazhar-Fuat-Özkan, Mustafa Sandal, İbrahim Erkal, Pınar Dilşeker, Uğur Arslan ve Cem Karaca da izleyenleri coşturdu. Açılışa İbrahim Sadri de İstanbul şiirleriyle katıldı. Sekiz saat süren şenlik, gece 23.00'de bitti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı