Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ustaya son veda

Tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde geçtiğimiz cumartesi günü yaşamını yitiren Türk Sinemasının önemli yönetmenlerinden Zeki Ökten son yolculuğuna uğurlandı.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

USTAYA BÖYLE VEDA ETTİLER - WEB TV 

ZEKİ ÖKTEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ZEKİ ÖKTEN'İN FİLMLERİ

FOTOĞRAFLARLA ZEKİ ÖKTEN

Yönetmen Zeki Ökten için Beyoğlu sineması'nda tören düzenlendi. Ökten'in cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Beyoğlu sinemasında düzenlenen törende sırasıyla; Rutkay Aziz, Umur Bugay, Metin Deniz, Zeki Demirkubuz, Halil Dede, Aytaç Arman ve Leyla Özalp
yaptıkları veda konuşmasında şunları söylediler;

Rutkay Aziz

"Bugün ben yitip gitseydim, Zeki burada olsaydı; o susma hakkını kullanırdı. Ama ben konuşacağım. Onu sevgi ve saygıyla anıyoruz. İstanbul'un bir köşeşinde Ali Taygun'da anılıyor. Farkındaysanız İstanbul iki gündür sırılsıklam. Doğada ağlıyor. Bir ustaya sormuşlar senin için tatil nedir diye. O da 'bizler yaşamda tatile çıkmış izinli ölüleriz' demiş. Onlar izinlerini kısa tuttular. Yinede bu izin süreci içinde demokrasiden, özgürlükten, barıştan yana tavırlarını derinlemesine kullandılar. Bizim iznimiz de ergeç bir gün bitecek, dileğim onlarla buluşmaktır. Ben şimdi 13:30'la 14:00 arası bir sevgiliyi bekler gibi kimi bekleyip akşamları kiminle tavla atacağım. Ben kime BJK maçı öncesi başarılar dileyip de, bana kim arkamdan asansöre kadar yolun var diyecek. Ben kime nerede kaldın yahu dediğimde beyaz kaşlarını çatıp sana ne yahu diyecek? Biz Zeki'siz ve kimsesiz kaldık. Başta Güler ve dostlarına sağlık ve güç diliyor, onu birkez daha alkışlıyorum."

Umur Bugay

"Burada dikkat ediyorum, salonda devlet büyüklerinden kimse yok. Ancak Zeki o kadar büyük bir insandı ki. Ara sıra burnumu çekersem özür diliyorum. Ağladığımdan falan değil. Nezleyim. Ağlamıyorum çünkü Zeki'nin arkasından ağlanmaz. Onu anlatmaya nasıl başlamalı? Üsküdar Bağlarbaşın'da ilkokula gidiyoruz. Onunla biz yakalarımız ve kısa pantolonlarımızla tanıştık.Biz ilkokul yıllarından beri çalışıyorduk. Ortaokulda kömür yaptık, nargile kömürü. Ben
kalıplara döküyor o da kalıplardan çıkartıyordu. Bu işten haftalık 7 lira alıyor ve o parayı sadece okumak için harcıyorduk. O hayata baktı ve hep şunu söyledi; "Bazı insanlar insanların gözüne bakmadan konuşuyor, işte onlar sahtekardır." derdi. O hayata bakmayı bildi. Onu hep gülerek anacağız. Aydınlıklar içinde yatsın."

Metin Deniz

"Çok mahcup bir adamdı. Fakat içinde çok garip bir coşku vardı. Coşku dolu inanılmaz sevgi dolu bir dostumu kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Yeri kolay kolay  dolmayacak bir insandı. Anlatacak yüzlerce şey var aslında. Sevgili Gülercim başta olmak üzere bütün sinemaseverlere başsağlığı diliyorum."

Zeki Demirkubuz

"Ben Zeki abinin 10 yıl asistanlığını yaptım. Ancak hep onun asistanıymışım gibi hissettim. Biz bir abi kardeş gibi başladık. O insanların yaşadığı bütün acıları kendinde hissedebilen bir insandı. Kuşların hayvanların çektikleri acıları hissedebilen bir insandı. İşte gördüğünüz gibi bir adamdı. Yakınlarına güç diliyorum."

Aytaç Arman

"Duruşu ve yaptıklarıyla kendisini zaten anlattı. Gerek insan olarak gerek sanatçı olarak üç sette birlikte olduk. Çok şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Zeki abi, hüzünlü bir coşku gibiydi. Coşku ve hüznü harmanlayan eserler yaptı. Kendimden bir parça kaybetmiş gibi hissediyorum. Hepimizin başı sağolsun."


Bunları da Beğenebilirsiniz