ANKARA HABERLERİ

Üst yapı kalksın kent parkı olsun

Murat YILMAZ
09.11.2017 - 15:33Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın ‘ortak akıl’ çağrısını olumlu karşıladıklarını belirten CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, Ankapark’la ilgili, “Projenin orada yaşama şansı yok. Üst yapının atılması lazım. Çok güzel bir kent parkına dönüşebilir” önerisinde bulundu.

Murat YILMAZ

Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın seçim öncesi gruplarını ziyaret etmesi ve ‘ortak akıl’ çağrısını olumlu karşıladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, Hürriyet Ankara’ya konuştu. CHP’li Yılmazkaya, şunları söyledi.
“Aldığımız mesaj ‘muhalefetle her zaman diyalog içinde olacağım’ oldu. Geçmişte bunu görmedik yaşamadık. Ankara halkının çıkarları için yapılacak her konuda karşı tarafın da iyi niyetli olduğunu gördüğümüz sürece yönetimin şeffaf olması kaydıyla desteğimizi esirgemeyeceğiz. Geçmişte yapılan yanlışlıklarında karşısında olacağız. Yeni başkanın bu anlayışta olacağını, meclisi dışlamayacağını, meclis içinde birçok konunun tartışılacağı bir ortam olacağını ümit ediyorum. Bu olursa Ankara kazanır. Ankara’nın dinamikleri olan sivil toplum kuruluşları, odalar ve üniversitelerle diyalog olmalı. Muhalefet olarak bu konuda öncülük yapmaya da hazırız.

UCUBE YATIRIM DİYORUZ

Ankapark geçmiş yönetimin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi. Yer seçiminde çok hassas olduğumuz Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) yok edildi. Oraya yapılan yatırımın maliyeti şu anda 2 milyar TL. Projenin sonu açık, bütününü göremiyoruz. Bu projenin maliyeti bellli değil sürekli yatırım yapılıyor. Buna ucube yatırım diyoruz. Görsel olarak insanları rahatsız eden bir yer orası.

10 KM METRO YAPILABİLİRDİ

Muhalefet eleştirmek için eleştiriyor zihniyetiyle hareket edildi. 2 milyar TL’nin Ankara halkının daha acil ihtiyaçları için harcanmasının daha doğru olacağını söyledik. 2 milyarla 8-10 kilometrelik metro yapılabilirdi. Ankapark’ın ne zaman hayata geçeceği belli değil. Bir yıldan beri belediye yönetimi oraya uluslararası düzeyde işletmeci arıyor. Bulamadılar çünkü dönüşü olmayan proje. Ticari bir proje olarak yaptıklarını söylediler ama gördüğümüz kadar bunun daha önce fizibilitesini yapmamışlar.

PROJENİN YAŞAMA ŞANSI YOK

Zararın neresinden dönülse kârdır. Oradan bir an önce vazgeçilmesi lazım. Üst yapının oradan atılması lazım. Orası çok güzel bir kent parkına dönüşebilir. Havuzlarıyla göletleriyle Ankaralının dinlenme mekanı haline dönüşebilir. Üst yapıyı ilçelere mi dağıtırlar, talebi olan belediyelere mi verirler bilmiyorum ama o projenin orada yaşama şansı yok. Yarın trafik de felç olacak. Ankara için görüntü kirliliği. Geleceğe yönelik en doğru yöntemin bu olduğunu düşünüyoruz.”

FUAR ALANI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Akyurt’taki fuar alanıyla ilgili de yeni yönetime çağrıda bulunan CHP’li Doğan Yılmazkaya, “Fuar alanıyla ilgili seçilen yer tamamen yanlış. Ankara’da fuar alanı tabiki gerekli. Ama fuara gelecek firma ve kişiler için havaalanına yakın olması bir avantaj olarak görülse de insanlar gelecek sadece fuarı görüp gidecekler. Ankara’yı gezip görmeden Ankara esnafına bir katkı yapmadan gidecek. Şu anda bir yatırım yok, belki yer seçimi konusunu yeni yönetimin yeniden değerlendirmesi gerekir. Geçmişte bütün bunlar mecliste tartışılsaydı bu tür yanlışlıklar olmazdı. Tartışılmayan bir konunun sağlıklı olması mümkün değil. Mega projeler tartışılmadı. Ben yaptım oldu mantığıyla yapıldı. Yeni dönemde buna karşı muhalefet olarak katkılarımızı tartışarak veririz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üst yapı kalksın kent parkı olsun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Kasım 2017 tarihinde saat 15 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üst yapı kalksın kent parkı olsun haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı