« Hürriyet.com.tr

Üst Düzey Yönetici Olmak İçin Pratik Öneriler

Yönetici olmak için basında adınızın anılması, fikirlerinizin duyulması ne kadar önemli? Beyin avcıları, kariyer koçları ve yönetim–gelişim uzmanlarına göre çok önemli. “Başkalarının sizi keşfetmesi size bağlı” diyor beyin avcılığı yapan bir uzman. Fakat gazetelerde adınız geçmiyorsa ve birikim sahibi olduğunuz konularda kitap da yazamıyorsanız nasıl fark edileceksiniz?

Çeviri: Duygu Tekgül
X

İşte size birkaç öneri:

 

Biraz ofisinizden dışarı çıkın

 

Konferanslara katılın, seminerlerde konuşun, insanların sizin fikirlerinizi duymasını sağlayın. Aynı sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışan insanların bulunduğu toplantılara gitmenin bir yolunu bulun. Sadece değişiklik olsun diye değil, alanınızda yetkinliğinizi ve kendi tarzınızı gösterme fırsatını yakalamak için katılın bu toplantılara. Konferanslara ve seminerlere gitmeden önce konuyu öğrenip biraz araştırma yapın ki orada söyleyecek birkaç akıllıca fikrinizi olsun.  

 

Basında adınız duyulsun

 

Tanıdıklarınızın tanıdıklarından, akrabalarınızdan iş dünyasıyla veya sizin alanınızla ilgili makaleler yazan birilerini bulun. Parlak fikirler üretin ve bunlardan faydalanmak isteyebilecek insanlarla tanışmaya çalışın.

 

Topluluk önünde konuşun

 

İnsanların sizi dinleyebileceğiher yerde konuşma yapmaya gönüllü olun; örneğin üye olduğunuz dernekte, mezun olduğunuz okulda veya sektörel kuruluşlarda. Herkesin bildiği şeyleri değil, yeni bir şeyler söyleyin; sizi kimin can kulağıyla dinleyeceği belli olmaz.

 

En çok okuduğunuz dergilere gidin

 

En çok okuduğunuz dergilerden birine bir makale yazabilirsiniz. Piyasada birçok dergi var, elbette makalenizle ilgilenecek bir tanesi çıkar. Belki size çok az bir telif hakkı ödeyecekler ama siz bunu para için yapmıyorsunuz ki zaten.

 

Organizasyonlara katılın

 

Pek istekli olmasanız da çalıştığınız sektörde düzenlenen toplantılara, sosyal faaliyetlere gidin. Tanıdık simalar arasına girmeniz bir lider olarak fark edilmenizi sağlayacaktır.

 

Ya size göre bir şey değilse?

 

Her şey tamam, ama bir sorun var; herkes tarafından tanınmak, iş çevrelerinin ilgi odağı olmak; sektör, ülke ekonomisi ve dünya hakkında değerli bir şeyler söylemek üst düzey yöneticilerin hayatının bir parçasıdır. Kendinizi iyi tartın ve dürüstçe bir karar verin. Eğer bütün bunlar size fazla çetrefilli geliyorsa belki de kariyerinizi başka türlü planlamanız daha iyi olacak. Tek adam olmak sadece en iyi olmak veya en yetenekli olmakla ilgili değildir, bu işte kendini iyi pazarlayabilmek de vardır. Bunun sizin için uygun olup olmadığına sadece siz karar verebilirsiniz.

 

Barbara Reinhold

 

http://management.monster.com/articles/gettingnoticed/

 

Kaynak: Çeviri: Duygu Tekgül

En İyi
Sonbaharda yapılacak en iyi 10 aktivite
36 Saat
36 saatte Brüksel
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
12 ay Los Angeles
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
‘Türkiye’nin en iyileri’ne büyük ilgi