« Hürriyet.com.tr

Üsküdar Meydanı yeniden düzenleniyor

Hürriyet Haber
X

Taşıt trafiği yeraltına alınacak, meydanın tarihi ve coğrafi özelliklerini ön plana çıkartan bir düzenleme yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi Üsküdar Meydanı’nı, 'Asya’nın Giriş Kapısı' projesi kapsamında yeniden düzenliyor. Proje Üsküdar Meydanı'nın taşıt trafiğine kapatılarak, tarihi dokusu ve coğrafi konumunu ön plana çıkaracak şekilde yeniden düzenlenmesini öngörüyor.

Üsküdar Meydanı'ndaki taşıt trafiği yeraltına alınacak. Sadece yayalara açık büyük bir kent meydanına dönüştürülecek alanın girişinde, birbirlerine üç kemerle bağlanmış altı sütundan oluşacak 'Asya Kapısı' yer alacak. 'Asya Kapısı,' tarihi Üsküdar Meydanı’nın Asya Kıtası’nın başlangıç noktası oluşunu simgeleyecek.

Anadolu Yakası'nın en büyüğü

1987’de açılan proje yarışmasında birinciliği kazanan Mimar Doruk Pamir’in projesi güncelleştirilerek uygulanacak. Projeye göre Üsküdar, Kadıköy, 0-1 Karayolu, Boğaz semtleri, Harem ve Haydarpaşa Limanı’na ulaşımı sağlayan yolların düğüm noktası görünümündeki Üsküdar Meydanı, Anadolu Yakası’nın en büyük meydanı olarak yeniden düzenlenecek.

28 dönüm alanı kapsayan büyük kentsel tasarım projesine göre tarihi Üsküdar Meydanı’nda Doğu’nun ve Asya’nın kapısını sembolize eden kapının yanı sıra meydanın ortasındaki bir plato üzerinde su oyunlarının gerçekleştirileceği dev boyutlu dairesel bir havuz ile yaya gezinti ve dinlenme alanları yer alacak. İki katlı olarak düzenlenecek olan tarihi meydanın alt katında Avrupa Yakası’ndan gelecek tüpgeçişle entegre raylı sistem ile motorlu araç yolları yer alacak. Yeraltındaki kavşaklar doğal ışıkla aydınlatılacak ve doğal olarak havalandırılacak biçimde düzenlenecek.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yer altında yaşayan ilginç insanlar! Burada sıcaklık 43 derece...
SonbaharSonbahar
Sonbaharın en güzel yurt içi adresleri
GezginGezgin
Sonbaharda Kuzey Yunanistan turu
En İyi
En iyi 10 ‘cruise’ rotası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyada gidilmesi en zor yerler!
GezginGezgin
İmparatorun bindiği arabaya otostop çekti