Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Üsküdar faciası’ kurbanları yarın anılıyor

  Mustafa BAĞDİKEN / DHA
  28 Şubat 2011 - 13:24Son Güncelleme : 28 Şubat 2011 - 13:57

  İZMİT Körfezi’nde 1 Mart 1958 tarihinde, içinde çoğunluğu öğrenci 600’e yakın yolcusuyla İzmit İskelesi’nden hareket ettikten kısa süre sonra aniden patlayan fırtınaya yakalanarak batan ’Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybeden 387 kişi, yarın acı olayın 53’üncü yıldönümünde İzmit, Gölcük ve Karamürsel’de düzenlecek törenlerle anılacak.

  53 YIL ÖNCE YAŞANAN FACİADAN KARELER / FOTO GALERİ

  O tarihte İzmit’in dışında lise olmadığından, başta Gölcük ve Karamürsel ilçeleri olmak üzere diğer sahil şeridindeki yerleşim birimlerindeki gençler, daha çok vapur yolculuğu ile İzmit’teki liseye gidiyorlardı. 1 Mart 1958 cumartesi günü öğlene kadar olan öğrenimin ardından bu ilçelerde oturan öğrenci ile yolcular, saat 13.00 sıralarında vapura doluştu. Yıllarca İstanbul Boğazı’nda hizmet eden ve oldukça eski olan ’Üsküdar’ vapuru, çoğunluğu lise öğrencisi 600 yolcusuyla hareket etti.

  DONANMAYA BAĞLI GEMİLER DİNEZDEN İNSAN TOPLADI

  Ancak kaptan Mehmet Aşçı yönetimindeki ’Üsküdar’, iskeleden ayrıldıktan 5 dakika sonra bugünkü Petrol Ofisi Derince Tesisleri açıklarına geldiğinde aniden patlayan fırtınaya yakalandı. Şiddetli dalgalara yakalanan köhne Üsküdar, ikiye ayrıldıktan sonra battı. Faciada denize dökülen ve çouğunluğu öğrenci olan yolcuların yardımına Donanma Komutanlığı’na bağlı savaş gemileri ile bir denizaltı yetişti. Birçok kişi denizden toplandı. O gün hava çok soğuk olduğundan birçok kişi donarak, bir bölümü de boğularak olmak üzere resmi kayıtlara göre 387 kişi hayatını kaybetti.

  KAPTAN GEMİYİ TERK ETMEDİ

  O tarihte vapur battıktan sonra önce Kaptan Mehmet Aşçı’nın gemi batmadan önce can yeleğini giyip vapuru terk ettiği iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak birkaç gün sonra denize ağ atılarak yapılan ceset arama çalışmalarında kaptan Mehmet Aşçı’nın cesedi ağlara takılarak su yüzüne çıkarılmış, kaptanın gemisini terketmediği anlaşılmıştı.

  ’Üsküdar Faciası’nın kurbanları için yarın İzmit Lisesi’nde, İzmit Vapur İskelesi önünde, Gölcük ve Karamürsel ilçelerindeki Üsküder Şehitliği’nde anma törenleri düzenlenecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı