Gündem Haberleri

  Usame Bin Ladin öldürüldü, cesedi denize gömüldü

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 06:57 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, kendi talimatıyla düzenlenen bir kara operasyonuyla el Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğünü açıkladı. ABD basını, bin Ladin'in cesedinin denize gömüldüğünü duyurdu.

  Obama, bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki Abbottabad'daki karargahında öldürüldüğünü ifade etti. 

  Obama, "Bugün benim talimatımla Pakistan'daki karargaha nokta hedefli bir operasyon düzenlendi... Bu operasyonda Usame bin Ladin öldürüldü ve cesedi ele geçirildi" dedi.     

  OBAMA, LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI /WEB TV

  DENİZE GÖMÜLDÜ İDDİASI 

  Beyaz Saray yetkilileri, cesede İslami usullere uygun davranıldığını açıkladı.

  ABD'li basını, Pakistan'daki operasyonun ardından bin Ladin'in cesedinin Afganistan'a getirildiğini ve daha sonra da denize gömüldüğünü duyurdu. Ayrıca, bin Ladin'in cesedinin ilk önce Suudi Arabistan'a gönderilmek istendiği ancak Suudi yetkililerin bunu reddettiği ifade edildi.

  OBAMA'NIN TARİHİ AÇIKLAMASINDAN KARELER   

  Açıklamanın da DNA testleriyle teyit alındıktan sonra yapıldığı belirtildi. ABD basını, bin Ladin'in bunca yıldır sanılanın aksine dağlarda gizli bir mağarada değil, İslamabad yakınlarında bir malikanede ele geçirildiğini bildirdi. Bin Ladin'in öldürüldüğü evin, polis karakoluna 250 metre mesafede olduğu öne sürüldü.

  Operasyonda bin Ladin'in yanı sıra aralarında oğlunun da bulunduğu üç erkeğin ve bir kadının da öldürüldüğü öne sürüldü. El Arabiya televizyonu, operasyon sırasında bin Ladin'in iki eşi ile dört oğlunun da tutuklandığını söyledi. El Arabiya, operasyonun yaklaşık 40 dakika sürdüğünü ifade etti.

  TALİMAT KRALİYET DÜĞÜNÜ SIRASINDA

  CNN televizyonu, Obama'nın Mart ortasından bu yana beş gizli Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yaparak, operasyonun planlamasıyla bizzat ilgilendiğini söyledi.

  CNN'in Beyaz Saray muhabirinin verdiği bilgiye göre, son Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı Perşembe günü yapıldı ve elindeki son bilgileri değerlendiren Obama, Cuma günlü Kraliyet Düğünü sırasında operasyon için düğmeye bastı.

  ABD, 11 Eylül saldırılarının ardından 2001 yılında Usame bin Ladin'i yakalamak ve el Kaide'yi etkisiz hale getirmek için Afganistan'a girmişti.

  Yabancı haber kanallarına konuşan ABD'li uzmanlar, bu olayın ABD'nin terörle savaşının başarıyla sonuçlandığı anlamına geldiğini belirtiyor.

  DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN İSMİYDİ

  Bin Ladin ve el Kaide, 1990'larda düzenledikleri saldırılarla isimlerini dünyaya duyurmaya başlamış ancak esas bilinirlikleri 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırılarıyla olmuştu.

  Suudi Arabistan doğumlu olan bin Ladin, dünyanın en çok aranan ismiydi. Bin Ladin'in 100 milyonlarca dolarlık şahsi servetinin olduğu ve bunun da el Kaide'nin ana gelir kaynağı olduğu ifade ediliyor.

  Bin Ladin, 11 Eylül'den önce de FBI'ın en çok arananlar listesinde yer alıyordu. 

  Usame bin Ladin'in emriyle gerçekleştirildiği sanılan diğer saldırılar arasında Ekim 1993'te Somali'de ABD askerlerine yönelik saldırı, Ağustos 1998'de Doğu Afrika'daki ABD elçiliklerine yönelik 224 kişinin hayatını kaybettiği ikiz bombalama ve EKim 2000'de 17 ABD'li denizcinin öldürülmesi bulunuyor.

  DÜNYA BU FOTOĞRAFI TARTIŞIYOR / WEB TV 

  ESKİ BAŞKAN BUSH: ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARI

  BİNLERCE İNSAN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNİ KUTLADI / WEB TV 

  BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ O EV / WEB TV      

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı