Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uşak'ta dev örümcek paniği

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  13 Ağustos 2006 - 12:31Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 12:31

  Ankara'nın Haymana İlçesi ile Çorum'un ardından değişik illerde görülen ve paniğe neden olan 10 santimetrelik ‘Solifugae’ cinsi örümcek, Uşak'ın merkeze bağlı Ovademirler Köyü'nde de ortaya çıktı.

  Örümcek incelenmek üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Böcek Bilimi Merkezi'ne gönderildi.

  Haymana'ya bağlı Çalış Beldesi Yılanlı Mevkii'nde ve Çorum'un Gülabibey Mahallesi'nde, Manisa'da, İzmir'in Balçova İlçesi'nde ortaya çıkan ‘Solifuage’ cinsi örümcek, Ovademirler Köyü Yavu Yolu Çiftlik Sokak'ta yaşayan 32 yaşındaki Mustafa Yaman tarafından bulundu. Köydeki evinin girişindeki balkonda bulduğu örümceği kavanoz içine koyduğunu belirten Mustafa Yaman, “Akşam balkonda oturuyorduk. Ayağımın üzerine doğru büyük bir örümceğin geldiğini gördüm. Çocuklar da panik yaşadı ve çok korktular. Hemen bir kavanoz istedim ve örümceği zorda olsa içine koydum. Kavanozda örümceği incelediğimde bir gazetede çıkan haberde belirtilen örümceğin aynısı olduğunu gördüm. Sağlık Müdürlüğü'ne ve Tarım İl Müdürlüğü'ne gidip durumu bildirdim. İlk etapta ilgilenen olmadı ve Pazartesi günü gelmemi istediler. Bölgenin ilaçlanmasını istiyoruz” dedi.

  Yaman'ın çocukları 12 yaşındaki Ümmü Gülsüm Yaman ve 11 yaşındaki İbrahim Yaman, korkularını uzun süre üzerlerinden atamadı. İki kardeş, “Örümceği görünce çok korktuk. Hiç bu kadar büyük ve et yiyen bir örümcek görmemiştik. İki gündür korkumuzdan uyuyamaz olduk” diye konuştu.

  “TEHLİKELİ OLABİLİR”

  Tarım İl Müdürü Atilla Arslan'ın talimatıyla eve gelen Tarım İl Müdürlüğü veterinerleri, kavanoz içinde tutulan örümceği incelemek amacıyla Mustafa Yaman'dan teslim aldı.

  Örümceğin ‘Solifuage’ türünden olabileceği, et ısırıp koparabilecek kadar güçlü yapıları olan bu örümceklerin çocuklar için tehlikeli olabileceği belirtildi. Uşak Tarım İl Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim Sebahattin Kabaağaç, “Teslim aldığımız örümceği incelenmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Böcek Bilimi Merkezi'ne göndereceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı