Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uşaklı işçiler Denizli'de eylem yaptı

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  21 Ağustos 2009 - 14:00Son Güncelleme : 21 Ağustos 2009 - 14:00

  UŞAK'ta kurulu Kaynak Tekstil’e ait iplik fabrikasında işten çıkarılan işçiler, Denizli'deki fabrika yönetim binası önünde eylem yaptı. Eylemci 29 işçi, Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası'na (TEKSİF) üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını ileri sürdü.

  İşadamı Mustafa Kaynak'a ait Kaynak Tekstil'in Uşak'taki iplik fabrikasında işten çıkartılan işçiler, TEKSİF Sendikası yöneticileriyle birlikte bugün sabah saatlerinde fabrikanın Denizli’deki yönetim merkezine geldi. Mustafa Kaynak'la görüşmek isteyen işçiler ve TEKSİF Sendikası yöneticileri, ret cevabı alınca basın açıklaması yaptı.

  TEKSİF Genel Merkezi Örgütlenme Müdürü Asalettin Arslanoğlu, fabrika sahibiyle uzlaşmak için geldiklerini ancak kabul edilmediklerini belirtti. Arslanoğlu, “Kaynak Tekstil'in Uşak'taki iplik fabrikasında çalışanlar sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldılar. Ramazan ayının ilk gününde işsiz kaldılar. 2007 yılında 19 kişiyi işten çıkarmıştı. Mahkemeye başvuran işçiler davayı kazanarak işe geri dönmeye hak kazandı” dedi.

  İşverenin bu duruma direndiğini iddia eden işçilerin iş yerinde grev kararı aldığını belirten Asalettin Arslanoğlu, işverenin de bunun karşılığında lokavt kararı aldığını kaydetti. Arslanoğlu, “Diğer işçiler bu karar üzerine fabrikada grev oylamasına gidilmesini istedi. 10 Ağustos tarihinden fabrikada grev oylaması yapıldı, işçilerin iddiasına göre bu tarihten itibaren 29 işçi işten çıkartıldı. Ayrıca fabrikadan 200 işçinin daha işten çıkarılması için iş kanunu gereğince toplu işten çıkarma bildirgesinin fabrikaya asıldığını da öğrendik” diye konuştu.

  TEKSİF Sendikası Denizli Şube Başkanı Recep Oktay da Uşaklı işçilere destek verdiklerini söyleyerek, “Eğer arkadaşlarımız işlerine geri alınmazsa, onlara Kaynak Tekstil'in Denizli'deki fabrikalarında eylem yaparak destek vereceğiz” dedi. Eylemci 25 işçi daha sonra sessizce dağılıp Uşak’a döndü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı