Ege Haberleri

EGE

  Uşak'ın meşhur halısı cazibeli günlerine kavuştu

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  17.09.2015 - 17:09 | Son Güncelleme:

  UŞAK Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden Uşak halısını tekrar eski günlerine kavuşturmak amacıyla başlattığı çalışmalardan olumlu sonuç aldı. Belli aralıklarla iki yıldır kurs açarak eleman eksikliğini gideren belediye, fuar ve festivallerle görücüye çıkardığı halılardan son dokuz ay içinde 100 bin lira gelir sağladı.

  Uşak Belediyesi yöreye özgü unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden Uşak halısını tekrar eski günlerine kavuşturmak amacıyla harekete geçti. Tarihi Dokur Evi'nde ilki iki yıl önce açılan kurslarda eleman ihtiyacını karşılayan belediye, fuar ve festivallere katılmayı da ihmal etmedi. Beğeni toplayan halı, iç pazarın dışında yurt dışından da rağbet gördü. Talep yüzünden Eylül ayında sipariş kotası doldu. Halılardan son dokuz ay içinde belediyenin 100 bin lira gelir sağladığı kaydedildi.

  Uşakın meşhur halısı cazibeli günlerine kavuştu

  Emin adımlarla ilerlediklerini kaydeden AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "Asırlarca dünyada gösteriş malzemesi olan ve ihtişamı dillerden dillere dolaşan halılarımızda eskisi gibi olmak hedefinde başarılı olmaya başladık. Yaptığımız projeler ve tanıtım atağı sonucunda halılarımızla ilgili talep patlaması yaşandı. Sadece dokuz ayda 100 metrekare halı satışıyla 100 bin lira civarı gelir elde ettik. Bu kısa süre içinde Almanya, Fransa ve Amerika gibi ülkelere halı yolladık. Bunun yanında, Ekim ayı öncesine de sipariş alamıyoruz" diye konuştu.

  Açılan kurslara dikkati çeken Başkan Cahan, "Kurslar talebe yetişmemizde fayda sağlamakla birlikte halıların yeni nesillerin öğrenmesi için bir fırsat oluyor. Halılarımız ipinden kök boyasını ve dokunmasına kadar eski günlerdeki gibi aslına uygun olarak dokunuyor. Öncelikle kök boya ile halılarımıza renk ve desen vermek için doğadan bitkileri topluyoruz. Daha sonra topladığımız bitkileri tamamen doğal yollar ile istediğimiz renklere dönüştürüyoruz. Bir dokuyucumuz halıyı ne kadar hızlı dokursa dokusun iki haftada ancak bir metrekare halı dokuyabiliyor. Halının bir metrekaresinde 89 bin 600 ilmek bulunuyor. Bu halılarımızın ne kadar meşakkatli ve değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı